LaserPlastic.cz

LaserPlastic - klinika plastické chirurgie a estetické dermatologie
Odstranění chrápání
Plastická chirurgie a estetická, laserová dermatologie

Pro koho je operace vhodná?
Jak probíhá samotná laserová operace
Rekonvalescence
Ceník
Objednat konzultaci

Odstranění chrápání neboli – Uvuloplastika

Pro koho je operace vhodná?

V populaci má závažné problémy s chrápáním přibližně 25 % mužů a 15 % žen. Tyto nepříjemné obtíže však dokáže účinně odstranit laserový zákrok na patře. U většiny klientů dojde díky zákroku k významnému snížení intenzity chrápání, které tak přestane být společenským problémem. Velmi často dochází ale i k úplnému odstranění chrápání.

Vzhledem k časté souvislosti chrápání se spánkovým apnoickým syndromem, je nezbytné podstoupit nejprve vyšetření odborníkem na spánkovou medicínu. Teprve potom je možné přistoupit k operačnímu zákroku. Spánkový apnoický syndrom je na rozdíl od prostého chrápání závažná diagnóza, která má souvislost s celou řadou interních chorob a může nepříjemně ovlivňovat i kvalitu života.

Jak probíhá samotná laserová operace?

Laserová Uvuloplastika je nebolestivý, ambulantní zákrok, který trvá přibližně 20 minut. Lékař před operací místo znecitliví sprejem a poté ještě injekcí. Před zákrokem není nutné podávat premedikaci. Pouze u velmi citlivých jedinců můžeme zvolit analgosedaci, čili podání uklidňujících léků, které uvedou pacienta do stavu podobnému spánku. V operované oblasti nejsou velké cévy, a proto ošetřovaná tkáň krvácí zpravidla jen minimálně. Nízké krvácivosti napomáhá i použití laseru.

Při operaci lékař odstraní laserem nadbytečnou část měkkého patra a provede nářezy v jeho postranních částech. Několika stehy se poté provede plastika sliznice, aby patro získalo požadovaný tvar. Výsledkem operace je jednak úbytek tkáně, která může v krku vibrovat, a dále zpevnění patra jizvením po dohojení. Konečný efekt se projeví ve dvou fázích, nejprve po několika týdnech zmenšení patra a teprve po 1 až 2 měsících jeho zpevnění.

Rekonvalescence

Klient odchází ihned po zákroku domů. Převážná většina operovaných druhý den normálně pracuje. V pooperačním období je ale nutné počítat s bolestí při polykání, kterou lze srovnat s bolestmi při angíně. Je vhodné omezit tělesnou aktivitu a volit spíše měkčí nedráždivou stravu. Doba, po kterou bolesti přetrvávají a pacient modifikuje svou dietu, je velmi individuální. Nejčastěji jde o týden až 10 dní.

Média - napsali o nás

Napsali o nás
V čem se liší chrápání od spánkové apnoe? Co dělat, když má poruchy spánku dítě?

Chrápání i apnoe, tedy stav, při kterém se člověk dusí, ovlivňují lidský spánek. Člověk je nevyspalý, přestože všeobecně platná pravidla pro délku spánku nejsou. „Standardní čas spánku úplně neexistuje, protože každý je nastaven trochu jinak – někomu stačí pět hodin, někdo vyžaduje přes osm,“ vysvětluje onkolog hlavy a krku Jan Klozar.

Přečíst ZDE