Revoluční novinka pro posílení pánevního dna BTL Emsella
Hledáte způsob, jak získat štíhlé, vyrýsované a sexy tělo, aniž byste museli trávit hodiny v posilovně?
Odborník pozná už podle chůze, jak je na tom vaše pánevní dno – jestli máte svaly dost pevné a pružné, nebo jako většina žen (ale i mužů) zaděláno na problém. Tedy celou řadu problémů, o kterých se, na rozdíl od jiných choulostivých témat, pořád ještě nedokážeme bavit beze studu. Přiznat (i sami sobě), že tam dole není všechno úplně v pořádku, vyžaduje mnohem více odvahy než si oholit hlavu nebo si před partnera poprvé stoupnout bez šatů. Pánevní dno bylo ještě donedávna jeden z těch vágních pojmů, které jste mohli slýchat na hodinách hormonální jógy, od lektorů pilates nebo v dětském klubu od maminek, kterým tato partie dost znepříjemňuje hodiny joggingu.
Při otevírání tohoto tématu v rámci rešerší jsem ve svém nejbližším okolí neustále narážela na hradbu mlčení – i od kamarádek, o nichž vím prakticky všechno. Když už se dvě dokázaly rozpovídat, měly v sobě lahev Pinot Noir od Domaine Rion a šeptaly. „Řeknu ti to, ale slib mi, že se nikdy nikdo nedozví, že to jsem já. Přísahej na Chanel!“ Katka (jméno na její žádost měním) porodila přirozenou cestou dvě děti, na jejím těle byste ale nic nepoznali. Pořád stejně štíhlá a pevná jako před deseti lety, když jsme se poprvé potkaly na přehlídce dnes už neexistují módní značky. „Nikdy jsem nic takového nezažila, jako by mě tělo zradilo. Popoběhnout, zasmát se nebo kýchnout? Zapomeň! Všechno se pro mě stalo noční můrou. Kdo si nikdy nezažil žádný,“ její hlas výrazně slábne, „únik, ani netuší, jak obtěžující a ponižující to je. Na tohle tě nikdo nepřipraví. A to jsem obě těhotenství cvičila jako blbá!“
O pár dní mi o stejné zkušenosti vypráví Lenka (i její jméno měním). Bezdětná třicátnice s impozantní sbírkou lodiček od Manola. „Nechápu, jsem přece moc mladá, abych měla takové problémy. To snad mají jen důchodkyně, ne?“ Omyl. Špatně fungující svaly vás mohou potkat prakticky kdykoli. „Každé ráno jsem chodila běhat, v práci sice sedím, ale tělo si dost hlídám, však víš.“ Se slzami na krajíčku přiznává, že si kvůli delikátnímu problému prochází depresemi a úzkostmi. Což vede k dalším potížím, nikdy se nedokáže uvolnit.
Není sama. Podle řady výzkumů provedených na obou březích Atlantiku čelí celá čtvrtina žen a deset procent mužů trápení souvisejícímu s pánevním dnem. Svou roli hraje kromě věku také všudy přítomný stres. Pokud pociťujete bolesti ve spodní části zad nebo při sexu, můžete být dalším z adeptů. Procvičovat svaly pánevního dna ovšem není tak samozřejmé, jak by se mohlo zdát. Cvičím břicho a záda, a to přece stačí. Kéž by! „Běžné cvičení vám rozhodně nezajistí, že budete mít pevné svaly všude,“ upozorňuje Leslie Howard, vyhledávaná cvičitelka jógy, která posilování pánevního dna i velmi podrobně vyučuje. Její workshopy jsou sice vyprodané na dlouhou dobu, ale pořád je k dispozici dvacetihodinová digitální varianta za pět set dolarů. Roli svalů pánevního dna v žádném případě nepodceňujte. A to, že se z nich stává nová „it“ zóna těla, rozhodně není náhoda. „Představují středobod celého těla. Jde o takovou houpací síť ze svalů obalených fascií, pojivovou tkání, která se táhne od pánevní kosti po kostrč a drží orgány na svém místě,“ vysvětluje Leslie. „Nebýt pánevního dna, mohla by vám vypadnout děloha a močový měchýř.“ Což se může stát, prolaps není rozhodně nic, co byste chtěli zažít. Howard připodobňuje pánevní dno k velícímu můstku. „Když funguje správně, můžete bez problémů vylučovat, zhluboka dýchat, porodit přirozenou cestou, mít bezbolestný sex, zažívat orgasmus. V podstatě nám umožňuje hýbat světem. Tíhu stresující doby si neneseme na ramenou, ale v pánevním dně.“
Na toto téma se jako jedna z mála slavných rozpovídala v podcastu Allure herečka Drew Barrymore, která po dvou císařských řezech prohlásila, že pánevní dno ztratila úplně. Což je sice anatomicky nemožné, ale pocitově to tak skutečně mohla vnímat. „Můj největší problém při cvičení je ten, že nemám pánevní dno,“ říká Barrymore. „Je to jako akvárko na vratkém podstavci. Každý vám říká, že máte cvičit ode dna, ale já to nikdy nedělala, vůbec nevím, o čem je řeč.“ Svůj delikátní problém vyřešila mj. i díky české značce BTL a jejímu přístroji Emsculpt.
Protože nemohla kvůli vyhřezlé plotýnce cvičit jako předtím, musela přehodnotit svůj přístup k tělu, změnit od základu fitness režim a hlavně pořádně posílit svaly, o kterých dřív neměla tušení. Díky Emsculptu, neinvazivní metodě pracující na principu elektromagnetické energie, a lekcím pilates se dostala do formy a vytrénovala břicho a spodní část zad.
Mezitím ale společnost BTL uvedla na trh další z přelomových přístrojů. Emsella se cíleně zaměřuje na stimulaci hlubokých svalů pánevního dna. „To si musíte vyzkoušet. I když žádný problém nemáte,“ píše mi primářka pražské kliniky LaserPlastic MUDr. Marta Moidlová. „Nikdy to není na škodu a začít můžete hned.“ Za dvě hodiny vcházím do místnosti, které dominuje velké křeslo.
To je ono? „Ano, posaďte se, nic si nemusíte svlékat, jen vás nasměruji, abychom zapracovaly na těch správných partiích,“ říká, zatímco v džínách a dlouhém svetru usedám. Za pár vteřin cítím cosi velmi zvláštního. Nejsou to vibrace. Jako by mě někdo střílel gumičkou do rozkroku, ale nebolí to ani neštípe. Jen to je divné, nečekané a těžko popsatelné. „Takhle budete sedět 28 minut, můžete si číst nebo vám pustím televizi, ale telefon u sebe mít nemůžete,“ upozorňuje mě asistentka, která absolvovala celou kúru deseti sezení a výsledky si nemůže vynachválit.
Posaďte se
Zájem o novinku překvapil všechny. „Chodí sem ženy všech věkových kategorií, ale i muži. Je to opravdu pecka, sama ucítíte rozdíl,“ usmívá se odchází. Přístroj pracuje na bázi technologie fokusované elektromagnetické energie – stimuluje hluboké svaly pánevního dna. Vybrat si můžete ze dvou programů, buď na zlepšení sexuálního života, nebo řešení inkontinence, hemoroidů a na prostatu. Během necelé půlhodiny, aniž byste museli hnout prstem, si svaly projdou tisíci kontrakcí, přičemž se rozpomenou, co mají v popisu práce – umět se pevně stáhnout i správně uvolnit.
Nadšení zahraničních kolegů sdílí i MUDr. Moidlová. „Po šesti sezeních cítíte výrazné zlepšení. Rozestup mezi ošetřeními by měl být alespoň 24 hodin, doporučujeme chodit dvakrát třikrát týdně a absolvovat alespoň šest, raději deset ošetření,“ vysvětluje lékařka, která Emsellu nedávno pořídila do své kliniky. „Zájem je opravdu nečekaný. O problémech s pánevním dnem se nemluví, všichni se za to stydí. Ale po pravdě? Po porodu tím trpí každá druhá žena – a přitom nemusí. Řešení tu konečně máme, stačí přijít a sednout si na půl hodiny.“ Zajímá mě rozdíl mezi Emsellou a cvičením klasických Kegelových cviků, o kterých jsem poprvé slyšela od Cindy Crawford v jejím dnes už kultovním fitness programu. „Velký. Jednak přístroj cvičí za vás, a hlavně cvičí správně. Zpevníte a posílíte i ty svaly, které sami nezatnete a vycvičit je ani nejde. Na rozdíl od invazivní operace, která nemusí přinést očekávané výsledky, toto funguje.“
Ačkoli problém se svaly pánevního dna nemám, efekt nové metody vnímám už po prvním sezení. Cítím se zpevněná a méně mě bolí spodní část zad, což je velmi příjemný bonus. V práci sedím víc narovnaná, nemám potřebu se hrbit, abych si ulevila od nepříjemného tlaku v bedrech, což se dál zlepšuje po dalším sezení na Emselle.
Zdroj: Časopis Vogue