LaserPlastic.cz

LaserPlastic - klinika plastické chirurgie a estetické dermatologie

Botulotoxin jen od odborníka

Stálicí a jedničkou v estetické medicíně je botulotoxin. I když se prezentují jiné přípravky na bázi peptidů, krémy nebo akupunkturní techniky, injekce botulotoxinu je nenahraditelná a nic se jí nevyrovná. Používá se hlavně v horní části obličeje, nejčastěji na vrásky mezi obočím, kolem očí a na čele. Lze ho píchat například i do oblasti nosu, když klientům vadí jeho nakrčení při smíchu, či do oblasti ústních koutků, když se uvolní sval, jenž je táhne dolů. Dokáže uvolnit i provazce, které stahují krk. Umí pomoci i u tzv. pomerančové brady. Malý efekt zaznamenáváme u příčných vrásek na krku nebo hrudníku. Sama ho v těchto místech nepoužívám.

OČIMA LÉKAŘKY

Botulotoxin je ale skvělý i proti pocení. Vpichuje se do oblasti podpaží a efekt se zde dostaví mnohem rychleji, hovoří se o třech až pěti dnech a vydrží mnoho měsíců.
Ale pozor, botulotoxin patří pouze do rukou zkušených odborníků. Mám pocit, že v poslední době píchá kdekdo kdeco, protože je to „jednoduché“. To ale není pravda.
Je potřeba detailně vědět, kudy jednotlivé svaly vedou, jak se upínají, jak fungují, že existují určité anomálie. A je potřeba s klientem také mluvit – jakou má představu, jak by měl vypadat výsledek, jaká jsou rizika. Protože pokud se píchne špatně, mohou vzniknout hodně nepříjemné komplikace, například pokleslá oční víčka, která nejdou zcela otevřít, a člověk pak vypadá jako po mrtvici. Ale dá se toho pokazit mnohem víc.
Proto apeluji, aby se lidé svěřovali do rukou renomovaných odborníků, kteří vědí, jak a kam se může botulotoxin či jakákoliv jiná látka aplikovat. Překvapuje mě, kolik lidí si v touze ušetřit koupí nějakou estetickou proceduru na slevovém portálu nebo si zajede i do zahraničí, kde si nechají do svého těla napíchat kdeco, a pak se diví.
Podobné je to u výplňových implantátů na bázi kyseliny hyaluronové. Dnes si je může koupit každý a bez bližších znalostí je aplikuje, jak ho napadne, a ještě třeba xkrát na jedno místo. A výsledek? Místo aby člověk vypadal svěže a omlazeně, je jeho obličej jak nafouknutý polštář nebo vypadá ne jako dívka, ale jako boxer.