

Odstraňování křečových žil laserem
Odstraňování křečových žil
Při ošetření varikózních žil se s velkou úspěšností užívá terapie nitrožilním (endovenózním) laserem. Její výhodou je přesné zacílení bez poškození okolních struktur. Jedná se o minimálně invazivní způsob léčby varixů (křečových žil). Do křečové žíly se z vpichu zavádí optické vlákno laseru. Celá poškozená žíla se postupně zataví. Zákrok je velmi šetrný, provádí se ambulantně bez hospitalizace, pouze v místním umrtvení. V dnešní době patří mezi nejvíce rozvíjející se zákroky, co se týče šetrnosti a v kosmetickém výsledku.
Výhody laserové léčby
- ambulantní způsob léčby
- šetrný k pacientům
- dobrý kosmetický efekt
Principem operace je dosažení kontrolovaného smrštění a trvalého uzavření žíly pomocí laserové nebo radiofrekvenční energie, která je uvnitř žíly měněna na tepelnou energii. Energii přenášíme z generátoru pomocí speciálního katétru nebo sondy. Hlavní výhodou miniinvazivních metod je podstatně kratší pooperační rekonvalescence. Krátko a střednědobé výsledky (týkající se znovuobjevení varixů) jsou však srovnatelné s tradiční chirurgickou metodou.
Odstraňování menších křečových žilek transdermálním laserem (kožní cévní laser)
Pro ošetření laserem jsou vhodné povrchové žilky do průměru cca 1 milimetru. Důležitá je barva žilek a jejich dostatečný kontrast vůči okolí. Principem funkce laseru je tzv. selektivní fototermolýza. Světlo laseru se absorbuje v krvi v příslušné žíle a mění se na teplo. Dochází tak k „zatavení“ žíly a jejímu smrštění.
Laser se nejčastěji používá k ošetření
- rozšířených žilek v obličeji
- pavoučkových cévek
- hemangiomů
- metličkových varixů
Úspěšnost léčby je vysoká a nežádoucí účinky jsou téměř zanedbatelné. Ve vzácných případech se mohou vyskytnout v místě vstřebaných žil pigmentové skvrny. V současnosti je k dispozici celá řada laserových přístrojů emitujících záření různých vlnových délek a fyzikálních vlastností. Vývoj v této oblasti jde velmi rychle dopředu.