LaserPlastic.cz

LaserPlastic - klinika plastické chirurgie a estetické dermatologie
Odstranění křečových žil
Plastická chirurgie a estetická, laserová dermatologie

Sklerotizace křečových žil
K výhodám sklerotizace patří:
Objednat konzultaci

Sklerotizace křečových žil

Sklerotizace křečových žil

Metličky a drobné žilky lze léčit tzv. sklerotizací. Princip sklerotizace spočívá v napuštění varixu látkou, která zničí cévní výstelku (endotel) žíly a vyvolá umělý zánět – takto ošetřená žíla se po několika týdnech vstřebá. Sklerotizace je ambulantní metoda, klienta omezí v jeho normálním životě zcela minimálně. Používá se především u některých méně rozvinutých forem křečových žil, zejména kosmetických mikrovarixů a retikulárních žilek.

Některá pracoviště používají tuto metodu i k ošetření velkých kmenových křečových žil, a to pod kontrolou ultrazvuku. Sklerotizační roztok se používá buď ve formě tekutiny nebo pěny. Nejčastějším nežádoucím efektem léčby jsou pigmentové skvrny, což mírně snižuje oblíbenost metody v kosmetických indikacích. V poslední době zažívá metoda zejména v souvislosti s používáním sklerotizační pěny a s rozvojem ultrazvuku novodobou renesanci.

K výhodám sklerotizace patří:

  • časová nenáročnost
  • minimální zátěž
  • bez nutnosti hospitalizace či pracovní neschopnosti
  • možnost opakování

Po aplikaci následuje přiložení kompresivní bandáže. Ta by měla být přiložena několik týdnů. Přesná doba se liší podle nálezu, ale i podle zvyklostí pracoviště. Do několika týdnů se při správném postupu a dodržování léčebného režimu zašlý varix přemění na vazivový pruh a bezezbytku vstřebá.

Sklerotizace samotná neřeší příčinu křečových žil. Odstraňuje pouze vedlejší postižené větve. Nejčastěji se jí používá k ošetření kosmeticky obtěžujících metliček a retikulárních křečových žil.