LaserPlastic.cz

LaserPlastic - klinika plastické chirurgie a estetické dermatologie
časopis kondice

Boj o kolagen – MUDr. Marta Moidlová v rozhovoru pro časopis Kondice 03/2022

U každého z nás se kolagen z pokožky vytrácí jinou rychlostí. Platí ale, že čím mladší pokožka je, tím vyšší podíl kolagenu obsahuje. Právě díky němu je mladá kůže pružná, pevná a elastická. „K tvorbě kolagenu dochází sice po celý život, ale s časem postupně klesá jeho produkce, obsah i kvalita kolagenních vláken. Ročně se tak z kůže ztratí přibližně jedno procento veškerého kolagenu,“ říká dermatoložka Marta Moidlová z kliniky Laser Plastic. Rychlost poklesu je podle ní závislá nejen na genetice, ale i na hormonálních vlivech, UV záření a našem životním stylu celkově.

„Existuje celkem 28, někdy se uvádí dokonce 29 typů kolagenu. Nejčastějším je kolagen I. typu, který je obsažen v kůži a v kostech. Významný je také kolagen II. typu, který se nachází v chrupavkách a kloubech,“ upozorňuje dermatoložka Moidlová. Aby tedy kolagen správně fungoval a doputoval tam, kam potřebujeme, tedy do pokožky, mělo by se jednat ideálně o kolagen I. typu.

Na kombinovaný kolagen sází i dermatoložka Moidlová. „Pravidelně užívám kombinaci kolagenu s ceramidy, kyselinu hyaluronovou a v poslední době jsem přidala i elastin. Mým záměrem je nejen udržení a zlepšení stavu kůže, vlasů a nehtů, ale i kostí a kloubů,“ říká. A dodává, že si doplňky stravy vybírá velmi obezřetně. „Je pro mě důležitá dostupnost klinických studií, původ, složení i renomé výrobce.“

Zdroj: časopis KONDICE