Do Česka dorazil první dermatologický přístroj Pixel CO2 v plné konfiguraci
Určitě jste již slovo pixel slyšeli, nejčastěji ve spojení s počítačem. Je to totiž nejmenší jednotka digitální „bitmapové“ grafiky, která představuje jeden svítící bod na monitoru. A právě odtud vzal tento inovativní přístroj svůj název. Jeho laserový paprsek totiž na kůži vytváří obrazec podobný pixelům, tedy malé tečky či body v pokožce.
Tento laser, zatím první a jediný v republice této generace a konfigurace, již hojně využívá klinika, kterou můžete znát z pořadů Vypadáš skvěle, Mladší o pár let nebo O 10 let mladší, a to LaserPlastic v čele se zakladatelkou a primářkou MUDr. Martou Moidlovou. „Laser Pixel dosahuje takových výsledků v omlazení pleti, které zatím žádný přístroj či látka nepřekonala. Precizní ošetření povrchové vrstvy kůže a hluboký termální efekt aplikátoru, který stimuluje obnovu kolagenu, je ideální pro ošetření jemných linek i hlubokých vrásek,“ vysvětluje primářka.
Výrůstky, skvrny, jizvy po akné či hluboké vrásky
Zázračnost tohoto přístroje tkví v jeho všestrannosti – dá se použít v chirurgii, dermatologii, a dokonce i v gynekologii. Například právě chirurgům šetří čas a práci při operacích, kdy stejnou koncovkou i nastavením přístroje dělají dva sobě navzájem protichůdné úkony – precizně a bezpečně řežou tkáň (excize) při blízkém kontaktu, naopak při oddálení okamžitě zastaví krvácení (koagulace).
V estetické dermatologii tento laser nabízí řešení takřka při každé příležitosti. Laserový paprsek přístroje funguje zejména (ale nejenom) na principu ablace, tedy odpařování. Jeho absorpční maximum je totiž ve vodě obsažené v buňkách pokožky. Odpařuje tak postupně jednotlivé vrstvy kůže – zákrok známý pod pojmem skin-resurfacing, který je hojně používaný zejména pro vyhlazení hlubokých vrásek či jizev po akné.
Laser však nemá svá využití pouze v invazivních zákrocích, jako zmíněný skin-resurfacing. Lze jej použít také pro takzvané mini-invazivní až zcela neinvazivní ošetření. Mezi velmi časté se řadí pigmentové skvrny způsobené opalováním či nepravidelná barva nebo textura kůže.
Razítkování či náhodný mód
Metodou zvanou frakce perforuje laserový paprsek pokožku v bodech o velikosti pixelu. Při frakčním módu se tak na kůži střídají ošetřené a neošetřené body. Díky těmto neošetřeným bodům se může pacient těšit z krátké doby hojení a minimálních vedlejších účinků či komplikací. Lékař si ošetřená místa díky viditelnému efektu na kůži může takzvaně „orazítkovávat“. Stampingem (orazítkováním) vytváří na pokožce čtverce v bodech, do kterých je laserový paprsek v této koncovce rozdělen, nejčastěji 9 na 9 pixelů. Jednotlivá místa se dají perforovat až čtyřikrát za sebou, s každým zasažením je efekt větší.
„Přístroj také disponuje jedinečným módem paint brush, který dodává do ošetřované oblasti energii v rozptýlené, randomizované neboli náhodné podobě. Vytváří tak přirozenější vzorec hladké pokožky a nezanechává typické šachovnicové stopy na pleti. Ošetření je tak na viditelných místech méně nápadné,“ popisuje MUDr. Moidlová.
Díky různým nastavením pro speciální koncovku může vytvářet tvary dle aktuální potřeby. Při ošetřování rozsáhlých oblastí lze také využít koncovku iPixel Roller, která lékaři výrazně urychlí čas.
precizně ošetřit velké a citlivé plochy, jako třeba krk a hrudník. Hodí se však i na jiné části těla, například při ošetření strií,“ uzavírá primářka.
Kontakt pro média: Bc. Gabriela Pečenková, info@laserplastic.cz, 724 077 110
O společnosti LaserPlastic: Klinika laserové a estetické dermatologie a plastické chirurgie LaserPlastic byla založena roku 1999 v samotném centru Prahy. Početná laserová a další technika od předních světových výrobců, moderní operační přístroje a instrumentária umožňují provádění kompletního spektra estetických výkonů. Klinika je akreditována pro zaškolování lékařů v aplikaci botulotoxinu, injekčních implantátů a využití vysokovýkonných laserů v estetické medicíně.
Zakladatelka a primářka kliniky MUDr. Marta Moidlová vystudovala Fakultu všeobecného lékařství University Karlovy v Praze. Poté pracovala bezmála jedenáct let na Dermatovenerologické klinice Institutu pro doškolování lékařů a farmaceutů a Fakulty všeobecného lékařství v nemocnici Na Bulovce v Praze. Následně se plně začala věnovat estetické medicíně. Absolvovala řadu stáží a kongresů například v Rakousku, ve Francii, v USA, Brazílii, Itálii, Monaku atd. Je jedním z prvních školitelů v estetické dermatologii.
V čele plastické chirurgie stojí vedoucí lékař prof. MUDr. Andrej Sukop, Ph.D. Stabilní tým lékařů kliniky tvoří MUDr. Martin Tománek, MUDr. Eva Dřevínková, MUDr. Michaela Večeřová, dermatoložky MUDr. Dagmar Frösslová, MUDr. Zuzana Kulíková a MUDr. Lenka Faltová, cévní chirurg MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D. a ORL specialista prof. MUDr. Jan Klozar, CSc.
Kde o nás psali?