LaserPlastic.cz

LaserPlastic - klinika plastické chirurgie a estetické dermatologie

Pozor na nadměrné slunění

Článek v elektronické podobě ZDE (magazín Metro 27.09.2022)

Ochrana kůže je důležitá i v zimě

Pleť obličeje je velmi citlivá a hlavně sluníčko jí nedělá moc dobře. „Sluneční paprsky nám sice prozáří náladu, naše kůže ale posléze už tak nadšená nebude. Nezbývá než opět nepopulárně zopakovat, že nadměrné slunění nejen urychluje stárnutí kůže, ale i prokazatelně zvyšuje vznik zhoubných i nezhoubných kožních nádorů,“ varuje primářka kliniky LaserPlastic Marta Moidlová. 

Základním opatřením je tedy pečlivá ochrana před slunečním zářením, a to i v zimě. Můžete použít krémy, mléka, gely, ale i pečující kosmetiku s přídavkem protislunečních filtrů v denních krémech, make-upech a pudrech. „Dále je velmi důležitá dostatečná hydratace. Nezapomínejme na sérum pod hydratační krém a kabelkové balení termální vody ve spreji,“ doporučuje primářka Moidlová. Podle ní lze pleť ošetřit i miniinvazivní metodou Skinbooster pomocí injektoru, který jemnými vpichy zajistí hlubokou hydrataci kůže ve vrstvě, kde je nejúčinnější

Opar či akné

Obličej ale často sužují i jiné viditelné potíže, například opar. Začíná nenápadným svěděním a končí bolavým puchýřem, který se ze rtů může rozlézt i po části tváře. Opar je infekční onemocnění způsobené virem Herpes simplex. To, že se objeví obvykle před nějakou velkou událostí, není náhoda. Virus totiž zůstává v organismu a aktivuje se při oslabení, tedy i stresu, a u žen často před menstruací. K léčbě se u mírnějších forem používají antivirové masti, u komplikovaných forem se podávají antivirové tablety. 

Mezi další časté problémy patří akné. Sužuje především mladé lidi, ale není to pravidlem – řada dospělých jím trpí také. Při akné dochází k ucpání vývodů mazových žlázek a následně k jejich zánětu. Za jeho výskytem může být dědičnost i hormonální změny, ale také stres, použití nevhodných kosmetických prostředků, vysazení antikoncepce, nadměrné pobývání na slunci, kouření či nevhodný životní styl. U mírných forem akné je nutné hlavně pečovat o pleť správným čištěním pokožky a protizánětlivými prostředky. U těžších forem je nutné vyhledat lékaře.

Nadměrná pigmentace

S přibývajícím věkem se na obličeji objevuje nadměrná pigmentace. Jedná se o různě velké skvrnky, které vznikají nahromaděním kožního barviva – melaninu. „Množství pih je nejvíce ovlivněno geneticky a množstvím slunečního záření. Pigmentovaná ložiska vznikají jako projev stárnutí kůže, ale i po spálení kůže, zhojených zraněních nebo kožních onemocněních,“ říká Moidlová. Tyto projevy se dají dobře ošetřit pomocí laserů. „Paprsek laseru řízený počítačem je zaměřen tak, aby cíleně zasáhl pigmentový projev v kůži. Je schopen obrovskou energií v tisícině vteřiny zasáhnout pouze místo, kde chceme nežádoucí projev odstranit, aniž by poškodil okolní tkáně. Část rozmělněného pigmentu se vstřebá, zbytek je odloučen spolu s jemným povrchním stroupkem, který se zhojí během několika dnů,“ doplňuje.

Nepříjemná růžovka

Poměrně častým problémem na obličeji je i takzvaná růžovka. Jde o chronické kožní onemocnění, které se projevuje zarudnutím a rozšířenými žilkami, později i tvorbou zánětlivých pupínků až hrbolů. Příčina není zcela jasná. Nejspíše se na vzniku podílí více faktorů včetně genetické dispozice. Léčba je nesnadná a dlouhodobá, v počátečních stadiích onemocnění předepisuje lékař léčebné krémy, gely či pasty s protizánětlivým účinkem. Při zhoršení stavu se používají lokální či celková antibiotika v tabletách. Růžovku je možné léčit i chirurgicky. Na rozšířené cévky a začervenání kůže lze také použít cévní laser, případně pulzní intenzivní světlo.

Zdroj: Magazín METRO