LaserPlastic.cz

logo Laserplastic
724 860 082

Platnéřská 11, Praha 1

Mýty a fakta: depilace nebo epilace a jak se ne/holit

Jaké chyby děláme při holení dnes a denně, jak předejít zarůstání chloupků a jak se jich zbavit trvale?

epilace

Ať už jsme v jakémkoliv věku a jakéhokoliv pohlaví, od puberty už navždy nám neustále raší chloupky na ne vždy žádoucích místech. Nastupuje holení, ale jaký způsob zvolit? Žiletka, holicí strojek, trhací strojek, vosk, epilátory, trhací pásky… Je opravdu spousta možností a člověk aby se v tom vyznal. Jak se však liší a jaké způsoby jsou doopravdy účinné?

Depilace nebo epilace?

Ano, opravdu je v tom rozdíl, i když je pravda, že dnes se na to už tolik nehledí. Známější slovo často i nesprávně užívané je depilace, tedy pouhé zkracování chloupků například žiletkou. Naproti tomu epilace je jejich odstraňování i s cibulkou. Tedy pokud se nevytrhne nebo nezničí i vlasová cibulka, nejedná se o epilaci. „Depilované chloupky zkracováním zesílí, mnohdy nepříjemně až bolestivě zarůstají, mohou se zanítit a způsobit vážné nepříjemnosti, a navíc tvoří pichlavé strniště. Proto je důležité zvolit správný způsob odstraňování nežádoucího ochlupení – pokud chcete do hladka, epilujte,“ radí MUDr. Marta Moidlová, primářka kliniky LaserPlastic.

Žiletka, ne/přítel hladké pokožky

Žiletka, ač je zřejmě nejpoužívanějším nástrojem pro holení, způsobuje nejvíce problémů na kůži. Nejen, že hrozí nepříjemné pořezání, ale žiletkou holené chloupky mají tendenci zarůstat a celý proces zanechává pokožku podrážděnou.

TIP: Pořiďte sobě nebo svým blízkým ideální vánoční dárekdárkový certifikát na libovolné přístrojové ošetření se slevou 10% s promo kódem LP10. Akce platí do 31. 1. 2023.

Upravené strniště a trendy tvary

Pokud cílem není hladké holení, ale pouze úprava a sestřih chloupků, ať už se jedná o mužskou bradu či oblast plavek, zvolte správný strojek. Na trhu je opět mnoho značek a možností, vybírejte tak podle toho, zda je možné snadno měnit a čistit hlavice. Nejen kvůli různým délkám, které vám odlišné hlavice nabízejí, ale také z hygienických důvodů.
K některým strojkům můžete také dostat šablonky pro jednodušší udržení linky, a to nejen rovné, ale i ve tvaru například hvězdičky či srdíčka. Můžete tak na Valentýna překvapit svou druhou polovičku novým sestřihem.

epilace 

Jak se chloupků zbavit jednou pro vždy?

Pokud má člověk možnost si vybrat, určitě by zvolil způsob, který je nejméně bolestivý, nejlevnější a na pouhých pár sezení. A právě trhání chloupků pásky, voskem nebo cukrovou pastou, nití, pinzetou či trhacími strojky do tohoto vzorce nepatří. Nejen, že jsou to velmi bolestivé způsoby, ale bohužel nezaručí, že se chloupky opravdu vytrhnou i s cibulkou, a proto je nutné proceduru stále opakovat.

Jediný ověřený, doopravdy účinný způsob, jak se tohoto neestetického porostu natrvalo zbavit, je laserová epilace. Je to navíc jediná volba v případě zarůstajících chloupků, protože laser k chloupku dokáže proniknout, odstranit jej a zároveň působí protizánětlivě. Má ještě další pozitivní účinek, a to je vypnutí kůže, takže po zákroku je pleť nejen hebká, ale i omlazená.

A jak taková laserová epilace funguje?

„Paprsek laseru cíleně ničí vlasové cibulky hned několika způsoby najednou, nejvíce efektivní je z nich působení na pigment obsažený v cibulce, kterou si paprsek sám vyhledá, aniž by poškodil povrch pokožky. Účinně jsou však zasaženy pouze chloupky, které se nacházejí v takzvané aktivní fázi svého růstu. Vzhledem k tomu, že se chloupky vyskytují v různých růstových stadiích, je nezbytné ošetření v určitém časovém intervalu opakovat, aby byly odstraněny i další chloupky, které mezitím dospěly do této aktivní etapy růstového cyklu. Postupně tak dochází k jejich trvalé zástavě růstu,“ vysvětluje primářka Moidlová. Laserové ošetření je možné provést kdekoliv na těle s výjimkou míst s určitým typem mateřského znaménka. V takovém případě se nejprve znaménko odstraní a poté se zbylý chloupek může depilovat.

Jak se na takovou laserovou epilaci připravit?

Čím je pokožka světlejší a chloupek tmavší, tím je epilace účinnější. Proto je ideální právě zimní období, kdy je již po letním opalování kůže vybledlá a do dalšího slunění je ještě daleko. Ošetřovanou oblast je následně potřeba na určitou dobu chránit krémy s UV filtrem. Chloupky je pak nutné mít nepatrně vyrostlé nad povrch kůže – cca 1 mm, takže neholit těsně před zákrokem. „Typická vlastnost laserů je rychlost, takže jeden puls trvá řádově milisekundu a má velikost zhruba centimetrového kolečka. Celý zákrok například v podpaží je tak za pouhých pár minut hotový a ošetřená oblast je většinou na chvíli jen lehce začervenalá,“ doplňuje MUDr. Moidlová. Účinné lasery mohou být trochu nepříjemné, pocit se podobá štípnutí či šlehnutí, ale vzhledem k rychlosti lze zákrok snadno vydržet. V případě epilace citlivých partií, zejména v oblasti bikin, je možné místo natřít znecitlivujícím krémem, takže nic neucítíte.

Chcete vědět, jak zákrok probíhá? Podívat se můžete na video zde.
epilace

TIP na závěr: Ještě nemáte ideální vánoční dárek? Pořiďte dárkový voucher na libovolné přístrojové ošetření a darujte krásu. Zadejte promo kód “LP10” a získáte na dárkový certifikát 10% slevu. Akce platí do 31. 1. 2023.