LaserPlastic.cz

LaserPlastic - klinika plastické chirurgie a estetické dermatologie

Vše, co jste chtěli vědět o liposukci - magazín Květy

Přečíst článek v PDF.

Laserplastic, estetická klinika Praha

Jaro již oficiálně začalo a tradičními způsoby, jako je cvičení a dieta, své vysněné postavy, kterou bychom mohli obléct do dvojdílných plavek a vůbec se za to nemuseli stydět, už dosáhnout nestihneme. Tak co to trochu urychlit? Odpovědi na všechny otázky ohledně liposukce zodpověděl MUDr. Martin Tománek, specialista na laserovou liposukci kliniky LaserPlastic.

Začneme trochu zvolna. Jak liposukce vlastně probíhá?

Liposukce provádíme zpravidla v šetrné analgosedaci pod dohledem anesteziologů. Samotný zákrok pak trvá od 30 minut do 3 hodin, záleží na partii a rozsahu. Nejdříve se podkoží napustí tumescentním roztokem s anestetikem. Následně začne proces zahřívání, laserování a odsávání tuku, a zároveň vypínání uvolněné pokožky. To vše jedním pohybem jedné kanyly.

Dříve to probíhalo jinak? Například jste kanyly musel na jednotlivé kroky měnit?

Je to tak. Dnešní technologie šetří lékařům čas a práci a pacientům zkracuje dobu trvání zákroku. Celkově jsou dnešní metody šetrnější a bezbolestné. Dříve, ještě než existovaly laserové liposukční přístroje, musel lékař manuálně podkoží napustit jehlou a tuk vysávat speciální kanylou. Konečný efekt byl vyčerpaný doktor a ne vždy rovnoměrný výsledek.

Jaké všechny způsoby liposukce existují a které provádíte přímo vy?

Existují neinvazivní metody, jako kryolipolýza, injekční lipolýza, radiofrekvence nebo akustická rázová vlna. Já osobně se však specializuji na invazivní laserové liposukce. Takové provádíme tři: první je vibrační, kdy kanyla sama při vysávání tuku vibruje, čímž vysává tuku více a rovnoměrněji. Pak používáme přístroj MPX na klasickou laserovou liposukci, který ale předčila technologie třetí generace, a to BeautiFill. Ten disponuje unikátním vláknem Angel vyzařujícím paprsek radiálně ve 360 stupních, a jeho energie je tak rovnoměrně distribuována do podkoží.

Co znamená invazivní? Budu mít jizvy?

Invazivní metody se od neinvazivních liší zásahem do těla a rozsahem zákroku. Při neinvazivních metodách je tuk v podkoží rozrušen a z těla je postupně vylučován. Pacient tedy odchází většinou po hodině tak, jak přišel, jen o pár deka až kilo lehčí. Naopak pro invazivní metody je třeba předoperační vyšetření, protože se většinou provádějí v určité sedaci, tedy uspání pacienta. U liposukcí se dnes však již nejedná vůbec o celkové narkózy, naopak je možné je provést ambulantně a pacient ještě ten den odchází domů. Malé jizvičky jsou jen v místě vpichu kanylou.

Lze následně vysátý tuk nějak využít? Mohu jej darovat?

Použít lze pouze vlastní tuk. Ideální využití je pro modelaci prsou. Tvary jsou pak přirozenější, rekonvalescence rychlejší a dá se kombinovat i s implantáty. Přístroj BeautiFill je vybavený speciální kanylou, která získává více než 95 procent životaschopných tukových buněk. Tuk je ve speciální nádobě okamžitě filtrován, a tudíž jej lze ihned využít pro aplikaci do jiné části těla. Takto zachované a využité kmenové buňky mají příznivý vliv na hojení a regeneraci v místě přenosu tukové tkáně.

Jsou oblasti, které nejsou pro liposukci vhodné?

Těch je, pro pacienty naštěstí, málo. Běžně tuk odsáváme z břicha, paží, boků, hýždí, vnitřních i vnějších stehen, ale i například podbradku. Co se týče například lýtek, zde záleží na tom, zda jsou tvořena více tukem, či svaly. Pokud se jedná o svaly, zde to samozřejmě možné není.

Kolik tuku lze odsát najednou? A bude kůže po zákroku viset?

Pravidlem jsou zhruba 4 procenta hmotnosti pacienta, která může bezúhonně a najednou ztratit. Nicméně během jedné liposukce neodsajeme více než pět litrů tukové tkáně. Nad čtyři litry tuku by pacient měl mít prodloužený dohled na klinice či zůstat přes noc. Tuk odsáváme stejnoměrně a například právě laserová energie přístroje BeautiFill v ošetřované oblasti remodeluje kolagenní vlákna a dál stimuluje tvorbu kolagenu, která s výrazným efektem kůži rovnoměrně vypne. Žádné volné kůže se tedy pacienti obávat nemusejí.

A na závěr řekněte, kdo je vhodným kandidátem?

Každý, kdo má takzvaně trochu tučnější tělesné partie, ale i štíhlí lidé. Liposukce je totiž vhodná i pro modelaci postavy. Typicky se může jednat například o celkově štíhlou ženu, které se však do boků či do oblasti zevních stehen ukládá nadměrné množství tuku, což jí deformuje postavu. Všichni mohou přijít minimálně na konzultaci zdarma.

MUDr. Martin Tománek

Specialista na liposukční a modelační techniky a estetické výkony v oblasti genitálu. Na klinice LaserPlastic je členem lékařského týmu již od jejího založení. Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství University Karlovy v Praze a následně pracoval ve Fakultní nemocnici na Bulovce v Praze. Mezi lety 2006 a 2009 získal v Paříži, Bangkoku, Düsseldorfu a Darmstadtu certifikace pro práce s liposukčními technikami a sám je školitelem v této oblasti. V roce 2007 absolvoval stáž v New Yorku zaměřenou zejména na laserové liposukce a smartlipo. Představil tak v České republice i první liposukční laser, který k nám dovezl.

Zdroj : Mazazín Květy

Mohlo by vás zajímat

TIP: Omlazení, odstranění výrůstků, hlubokých vrásek či vypnutí pokožky jedním přístrojem. Zdá se, že není dermatologický problém, pro který by nebyl nejnovější laser pro korektivní dermatologii Pixel vhodný. Některých problémů nás zbaví pouze tento špičkový přístroj. Jako první ho v České republice využívá pražská klinika LaserPlastic.

Sledujte akce a novinky