LaserPlastic.cz

LaserPlastic - klinika plastické chirurgie a estetické dermatologie

Všechny tváře omlazení - magazín GLANC

Přečíst článek v elektronické podobě ZDE.

článek Estetické úpravy v obličeji jsou stále žádanější. S pomocí dvou předních českých odborníků na plastickou chirurgii a estetickou dermatologii vám přinášíme odpovědi na časté otázky v oblasti anti-age zákroků i rizik, která obnášejí.

V mém okolí přibývá žen, které mají zkušenost s estetickými zákroky v obličeji. Já sama, ačkoli jsem ve svých 47 letech zatím nic takového neabsolvovala, na tom nevidím nic špatného. A musím říct, že mnohým ženám, které osobně znám, nějaká forma omlazení nejen vizuálně, ale i psychicky velmi pomohla. Co mi trochu vadí, je určitá unifikace tváří, kdy na ulicích potkávám podobně upravené obličeje a přirozenost nebo osobitost se kvůli tomu u některých žen víceméně vytrácí. Nejen na tohle téma jsme mluvili s primářkou Kliniky estetické dermatologie a plastické chirurgie LaserPlastic Martou Moidlovou a plastickým chirurgem a vedoucím lékařem Kliniky plastické chirurgie Esthé Ondřejem Měšťákem.

CO JE NEJČASTĚJŠÍ? Jaké estetické zákroky a plastiky obličeje jsou aktuálně nejžádanější?

„Záleží na tom, jaký výkon je u daného pacienta zrovna potřebný. Dnes jsou všeobecně nejpreferovanější co nejméně invazivní přístupy a jednotlivé zákroky se navzájem doplňují, neboť řeší různou problematiku,“ říká MUDr. Moidlová s tím, že nejžádanější je určitě botulotoxin, injekční výplně a laserové či přístrojové techniky ošetření.

To ostatně potvrzuje i Ondřej Měšťák: „Je to dáno jednoduchostí a bezpečností tohoto zákroku. Zároveň je možné při správné technice dosáhnout zcela přirozeně vypadajících výsledků.“ Mluvíme-li o invazivních zákrocích, kdy je třeba odstranit nadbytečnou povolenou kůži, podle primářky Moidlové žádné z existujících přístrojových ošetření, která jsou schválena pro neinvazivní lifting obličeje (např. ultherapie či niťové techniky), nenahradí plastickochirurgickou operaci obličeje, tedy facelift. „Při dané indikaci je optimální plastiku provést i proto, že jde o zákrok, který vydrží několik let,“ doplňuje lékařka s tím, že z dalších plasticko-chirurgických výkonů je nejpotřebnější, a tím pádem i nejčastější, plastika očních víček. „Nejen, že povadlá oční víčka zhoršují zrak, zvyšují únavu a bolesti hlavy, ale krčení čela a mhouření očí dále prohlubují vrásky, které je následně obtížnější vyhladit.“ Podle Ondřeje Měšťáka je tento zákrok jednoduchý, rychlý a často s velmi dobrým efektem.

článek

V DOBRÝCH RUKOU

Zajímalo mě také, jaká jsou obecně rizika omlazujících zákroků, ať už jde o plastiku, nebo o estetický dermatologický zákrok. „Rizik je spousta. Jejich výčet závisí na typu zákroku, každý má svoje. Pokud se ale zákrok provádí na správném pracovišti, dobře vyškoleným lékařem, s dobrým materiálem či přístrojem a správnému pacientovi, je riziko zákroku minimální až nulové,“ míní MUDr. Měšťák. Podle něj je nejbezpečnějším zákrokem aplikace botulotoxinu, a pokud dojde k nedobrému efektu, je to podle něj vždy vratné. „U kyseliny hyaluronové je rizik více, od vzniku podkožních uzlíků přes otoky až po takzvanou cévní embolii. U operací zase může dojít ke klasickým komplikacím, jako je zánět v ráně, nebo k nedostatečnému prokrvení tkáně se všemi následky,“ dodává lékař. Zároveň doporučuje, pokud už se na nějaký typ zákroku chystáte, dát si takový domácí úkol – věnovat tomu čas, obejít více pracovišť a porovnat názory lékařů, které ovšem mohou být někdy rozdílné a mohou pacientku trochu mást. Důležité je, aby měla z konzultace pocit důvěry. „Zároveň doporučuji ujistit se, že má lékař atestaci nejlépe z plastické chirurgie nebo dermatologie. Některé techniky nejsou úplně bezpečné a je dobré to probrat s více lékaři,“ dodává plastický chirurg. Primářka Moidlová ho doplňuje: „Je dobré uvědomit si hodnotu svého života a těla, a pokud již zvažuji investici do jeho ošetření a zkrášlení, měla bych vložit důvěru do správných rukou, tedy odborného lékaře s mnohaletou zkušeností a pracujícího v lékařském zařízení vybaveném právě pro takové případy.“

PŘÍPAD PETRY JANŮ

V médiích se občas objevují kauzy týkající se nevydařených plastik. Jedna z nich se týkala zpěvačky Petry Janů, které byla lékařkou Ivanou Němečkovou aplikována diskutabilní látka metacrill, která jí změnila rysy v obličeji a způsobila řadu obtíží. „Ano, metacrill bylo pro nás velké téma, vedl a stále vede k velkému riziku vzniku podkožních uzlů, ale i k neřešitelným zánětům. Byl prezentován jako tělu vlastní látka biologického původu, i když šlo vlastně o polymetylmetacrylát, což je vlastně rozpuštěné plexisklo. Pokud si to někdo nechal aplikovat, tak si nezjistil vše, co měl,“ podotýká MUDr. Měšťák s tím, že na tomto případu je dobře vidět, že ne vždy úřady spotřebitele dostatečně chrání. „Dlouhodobě jsme se snažili užívání metacrillu omezit, nyní už podle mých informací snad na trhu není.“ Podle primářky Moidlové se však metacrill stále používá. „Bohužel víme, že jej stále ještě někdo aplikuje. Na naší klinice jsme ho nikdy nepoužívali a věřím, že většina seriózních estetických klinik také ne,“ říká lékařka. 

UMĚNÍ ODMÍTNOUT

Obou lékařů jsem se také zeptala, zda se stává, že klientku odmítnou, třeba proto, že zákroky podstupuje příliš často. „U nás se s takovými klienty setkáváme zřídka. V zásadě neodmítáme klienty, ale zákroky, které pro toho daného člověka nejsou z různých důvodů vhodné. Při konzultaci proto pacienta řádně prohlédneme, vše mu vysvětlíme a doporučíme i alternativní řešení, například jiný přístroj či jiný způsob zákroku s obdobným kýženým výsledkem. U neinvazivních estetických zákroků je naopak žádoucí jistá pravidelnost, jako například u některých laserových zákroků či u aplikace botulotoxinu,“ říká primářka Moidlová. MUDr. Měšťák dodává: „I my máme na naší klinice takových klientek málo. Jejich reakce na doporučení například jiného zákroku je, myslím, přiměřená způsobu, jak se s pacientkou domluvíme. Pokud to uděláme citlivě, tak nás pochopí.“

článek

PŘÍLIŠ MNOHO BOTULOTOXINU

Odborníci názor na „unifikaci“ tváří, kdy některé ženy vypadají na první pohled stejně a zároveň nepřirozeně – mají příliš zvětšené rty, příliš viditelné estetické zákroky? „K tomu dochází po nadměrné aplikaci injekčních kožních výplní. Je to, pro mě bohužel, módní trend. Bylo tomu tak koneckonců v historii vždy – renesanční postava mé oblíbené Marilyn Monroe, období anorektických modelek, pak zase velkých boků a pozadí, jako má Kim Kardashian, no a dnes jsou to velké rty a nafouklé tváře. Uvidíme, co bude zítra. Osobně jsem příznivcem nenuceného a individuálního vzezření,“ říká primářka Moidlová. Podobně to vnímá i MUDr. Měšťák, který tento trend vidí jako jeden z největších problémů estetické medicíny. „Jsem zastánce přirozených výsledků. Lidé by měli stále vypadat přirozeně, jen lépe. Snažím se přednášet plastickým chirurgům a ostatním estetickým lékařům o normálních proporcích, kráse, abychom tyto proporce nedeformovali. Je to rozhodnutí každého člověka, kam si půjde zákrok udělat, ale myslím, že pokud se to přežene, tak to není dobré.“

CO PŘINESE BUDOUCNOST

Je patrné, že estetická dermatologie a plastická chirurgie jdou stále dopředu, a tak se ptám, zda se v tomto oboru chystá nějaká převratná metoda nebo novinka. Marta Moidlová míní, že budoucnost představují zejména miniinvazivní výkony, větší využití endoskopických technik i využití vlastního tuku. Dále se pokračuje ve vývoji laserů, a to zejména jejich dalším využívání ve spojení s plastickými operacemi. „Aktuálně jsme se také stali první a jedinou klinikou vlastnící velmi flexibilní přístroj, kterým lze odstraňovat řadu různých nedostatků, jako jsou povadlá pleť a vrásky, pigmentace či výrůstky na kůži. Lasery působí v různých vlnových délkách a při správném použití mají minimum negativ, naopak působí protizánětlivě, hojivě a odstraní s největší šetrností většinu problémů,“ vysvětluje lékařka s tím, že k laserům se přidaly i další přístrojové techniky, například radiofrekvence, fokusovaný ultrazvuk a magnetické pole – ty představují nejen současnost, ale i budoucnost.

A co si o budoucnosti estetické medicíny myslí MUDr. Měšťák? „Na jednu stranu se zdokonalují méně invazivní procedury a přístroje na rejuvenaci obličeje. Ale třeba u liftingů obličeje dochází k posunu k mírně větší invazivitě, k takzvaným deep-plane faceliftům,“ říká plastický chirurg. Tato metoda umožňuje dosáhnout intenzivnějšího liftingu obličeje, aniž by přitom byl efekt faceliftu umělý, nepřirozený a „přehnaný“. Výsledkem je mladší vzhled, který navíc přetrvá déle než u klasického faceliftu.

NA VLASTNÍ KŮŽI

Na závěr se ptám obou lékařů, jaká je jejich vlastní zkušenost s estetickými zákroky v obličeji. Zatímco Ondřej Měšťák zatím žádný zákrok nepodstoupil, Marta Moidlová otevřeně přiznává, že si vše vždy nejdříve zkouší sama na sobě. „Mohu pak lépe posoudit efekt zákroku a vysvětlit pacientce, co očekávat a jak to probíhá. Do republiky jsem přivezla jedny z prvních výplní s kyselinou hyaluronovou. Prakticky jsem byla u rozvoje používání botulotoxinu a zkoušela jsem jeho účinky na různé oblasti, ještě než se o nich začalo přednášet. Dodnes na něj nedám dopustit, stejně tak jako na mé oblíbené lasery,“ pochvaluje si lékařka. „Vyzkoušela jsem všechny způsoby liposukčních technik. A nedávný facelift bylo jedno z mých nejlepších rozhodnutí,“ konstatuje primářka.

MUDr. MARTA MOIDLOVÁ Primářka kliniky LaserPlastic

Vystudovala Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Poté pracovala jedenáct let na Dermatologické klinice pro doškolování lékařů a farmaceutů v pražské nemocnici na Bulovce a následně se začala plně věnovat estetické medicíně. Na klinice se jí podařilo skloubit estetickou a laserovou dermatologii s plastickou chirurgií. Absolvovala řadu stáží a kongresů například v Rakousku, ve Francii, v USA, Brazílii, Itálii, Monaku atd. Soustavně přednáší a publikuje a je jednou z našich prvních školitelitelek pro aplikaci botulotoxinu, implantátů a laserů.

Zdroj : Mazazín GLANC