LaserPlastic.cz

LaserPlastic - klinika plastické chirurgie a estetické dermatologie

MUDr. Marta Moidlová: Mnoho žen trpí pocitem fyzické nedokonalosti

Odkaz na článek v magazínu Runwayonline.cz ZDE

Lze chodit na botulotoxin jako prevenci? Jaké zákroky jsou momentálně v estetické medicíně nejpopulárnější a jakým směrem se celý obor ubírá? I o tom jsme si povídali s primářkou MUDr. Martou Moidlovou.

článek
foto: Unsplash
Předpokládám, že i váš obor ovlivňují trendy. Které jsou momentálně ty nej?

Dělá mi radost, že je trendy pečovat o své zdraví. A to jak fyzické, tak duševní, což jde ruku v ruce. Proto máme čím dál tím vyšší podíl preventivních ošetření. Následky se totiž ne vždy dají stoprocentně odstranit, ať už mezi ně patří vrásky, akné či žilky – čím později se o sebe začne pacient starat, tím spíše po sobě zanechají nějaké stopy, například ve formě jizviček. Dále jsou to neinvazivní, nechirurgická ošetření. Například místo liposukce je dnes možné si nechat odstraňovat tuk radiofrekvencí a zároveň posilovat svaly elektromagnetickými impulsy. Je to způsob, jak podpořit hubnutí a cvičení, protože ať trávíme v posilovně jakoukoliv dobu, nikdy nezvládneme tolik, tedy konkrétně dvacet tisíc, a tak efektivních stahů svalů a zahřátí podkožního tuku, jako tímto přístrojem.

V posledních letech učinila estetická medicína obrovský krok vpřed. V čem je podle vašeho názoru nejmarkantnější?

Nejvíce je pokrok doslova citelný právě díky možnosti provádět podobná ošetření, která byla kdysi operační, neinvazivní formou. Taková ošetření mají schopnost oddálit nutnost plasticko-chirurgického zákroku, a po něm efekt významně prodloužit. Samozřejmě technologie, ať už počítače, či mé oblíbené lasery a jejich kombinace velmi usnadňují práci lékařům a krátí čas jak ošetření, tak hojení pacientům. Celkově jsou ošetření příjemnější, přesnější, jemnější, méně viditelná a efektivnější.

Mívají ženy ohledně estetických zákroků přehnaná očekávání, nebo se už v tomto směru povědomost o tom, co je či není možné, zlepšila?

Stále je třeba vysvětlovat, jaký bude mít dané ošetření u daného pacienta efekt, zejména vzhledem k individuálním dispozicím. U každého se může jednat o zdánlivě stejnou diagnózu, a i identické ošetření se může setkat s jiným výsledkem. Často pacienty překvapí modřinky či přechodné opakované ztmavnutí oblasti, kterou chtěli naopak zesvětlit. Vše však patří k procesu hojení a následný efekt s trochou trpělivosti je jako kouzelný zmizík.

Lékař musí být často i dobrý psycholog, musíte svým klientkám některé zákroky rozmlouvat?

Zejména většina žen trpí trošičku dysmorfofobií, tedy pocitem vlastní fyzické nedokonalosti. A každý se vidí trochu jinak, než jak jej vnímá jeho okolí. Mým úkolem je tedy pacienta si vyslechnout, detailně zkonzultovat stav a navrhnout možná řešení tak, abychom se setkali na společné cestě ke spokojenosti. Cílem je, aby pacienti odcházeli příjemně odpočatí a přirození a tam, kde to lze, aby ošetření nebylo na první pohled poznat.

Například v případě výplní u pacientek, které si neumí výsledek představit, je lze aplikovat takzvaně „na zkoušku“. Pokud si pacientka efekt rozmyslí a chtěla by se vrátit ke svému původnímu vzhledu, lze použít jemnější formu výplní, která efekt jen naznačí a rychle se vstřebá. Tyto injekční výplně totiž obsahují kyselinu hyaluronovou, která je tělu vlastní.

článek
Jaký je váš názor na často haněný botulotoxin? Je to dobrý sluha, ale zlý pán, nebo je tomuto zákroku křivděno?
Na botulotoxin nedám dopustit! Samozřejmě pokud není aplikovaný zkušeným lékařem, který má potřebné aprobace, může opravdu nadělat nepříjemnou paseku. Jeho efekt je však dočasný a během několika měsíců vyprchá. Je po mnoho let řádně ozkoušený a prozkoumaný, začal se používat nejdříve dokonce v očním lékařství. Jeho příznivý potenciál je však velmi široký a já jej vždy chtěla využívat naplno. Nové studie navíc dokazují, že má velmi podobný účinek jako antidepresiva, takže zmírňuje či zcela odbourá depresivní syndrom, a to nejen tak, že je obtížnější se zamračit.
Souhlasíte s názorem, že bychom měly botulotoxin podstupovat preventivně? Kdy je ten nejlepší čas s ním začít? A chodí na něj i muži?

Vrásky se tvoří již okolo 20. roku věku, někdo k nim má predispozice dříve, někdo později. Prevence v tomto případě spočívá v tom, že začne-li se botulotoxin aplikovat dříve, než vrásky vytvoří trvalý zlom v kůži, pak se dá jejich vzniku zabránit či jej alespoň oddálit. Navíc ještě odstraníme nepříjemný výraz, kterým svou mimikou, například mračením, na okolí působíme. Ostatně jako se vším, nemělo by se čekat příliš dlouho a začít s jeho aplikací včas, hluboké vrásky se pak již obtížně vyhlazují. A to samé platí bez rozdílu pro pány.

Pokud jde však o ty mužské výjimky, kterým vrásky až nespravedlivě spíše sluší, zde má botulotoxin i jiné využití. Dokáže totiž zmírnit až odstranit pocení v oblasti, kde je to nadměrné a nepříjemné, například v podpaží, zátylku, na dlaních či čele apod.

Který ze zákroků je na vaší klinice nejžádanější?

Z dermatologie je to právě aplikace botulotoxinu. Dále to jsou to injekční výplně a nejrůznější laserová ošetření. Z plastické chirurgie se pak jedná o liposukce, operace očních víček, obličeje a prsou.

Dělají lidé při rozhodování o tom, zda se nějak „vylepšit“, nějakou zásadní chybu?
V případě, že to není pro jejich vlastní pocit štěstí a spokojenosti, pak ano. Musíme být spokojeni především sami se sebou, na nikom jiném, názorech či trendech, nezáleží. S nimi nežijeme 24 hodin denně. Dbát musíme o své zdraví a krásu tak, jak ji vidíme my, přeci jen každému se líbí něco jiného.
Jak by podle vás měla vypadat ideální péče o sebe sama? Co často zanedbáváme?
  Základem péče o pleť je důsledné čištění, odlíčení, hydratace, výživa a ochrana před sluncem. Za zásadní pak považuji prevenci, to znamená podstupovat včas drobné nenáročné zákroky a tím předcházet výrazným negativním změnám, jejichž řešení je posléze obtížné i nákladné. Například následky opalování či popálení sluncem mohou totiž být nejen nepříjemné, ale i nebezpečné. Ideální období pro jakákoliv ošetření je pak právě to chladnější, kdy nehrozí přílišné vystavení ošetřené oblasti slunečním paprskům. S tím souvisí také pravidelná kontrola znamének, případně jejich včasné odstranění.
Náš vzhled velmi často úzce souvisí se sebevědomím. Máte zkušenost, že pokud se žena rozhodne pro některý s estetických zákroků, že jí to opravdu výrazně pomůže?
  Rozhodně. Aby se naši pacienti cítili dobře, to je náš hlavní cíl. Sebeprezentace a dojem, že o sebe pečují, je jeden z důležitých faktorů, které se podílejí na psychickém rozpoložení a pocitu sebevědomí. Dotyčný tak může například snáz získat práci, v poslední době zejména pak při video-hovorech.
ZDROJ: magazín Runwayonline.cz