LaserPlastic.cz

LaserPlastic - klinika plastické chirurgie a estetické dermatologie

Unavená víčka - magazín Vital

POKUD VÁS BOLÍ OČI NEBO TRÁPÍ POVADLÁ KŮŽE VÍČEK, MŮŽE BÝT ŘEŠENÍM DROBNÁ PLASTICKÁ OPERACE. ZÁKROK PATŘÍ K NEJČASTĚJI PROVÁDĚNÝM ÚKONŮM OČNÍ A ESTETICKÉ CHIRURGIE.

článek

S obavami pozorovala, jak jí spodní i horní víčka po delším čtení ochabují a někdy i opuchají. Hlavně při řízení jí oči často slzely i ji bolely. O vylepšení víček začala jedenašedesátiletá Martina uvažovat, když jí kolegyně a kamarádky ze školy, kde pracuje jako učitelka, začaly říkat, že vypadá smutně a unaveně. Rozhodla se proto zajít k lékaři a konzultovat s ním svoje trápení. Stárnutí pleti je poměrně brzy viditelné zejména právě u očních víček. Jsou velmi namáhaná, proto se zde vrásky objevují nejdříve. S přibývajícím věkem ztrácí kůže elasticitu, pod očima vznikají váčky, na horních víčkách zase kožní nadbytky, které přepadávají přes oko. Kvůli tomu občas máme pocit „těžkých víček“, která oko dráždí a způsobují únavu. A celý obličej působí starším unaveným dojmem.

„Kůže očního okolí je mimořádně tenká, neobsahuje mazové a potní žlázy, a proto je sušší a náchylnější k dehydrataci,“ vysvětluje lékařka Zuzana Kulíková z kliniky Laserplastic. „Je velmi citlivá vůči vlivům zevního i vnitřního prostředí, jako jsou únava, nemoc a vyčerpání.“ V případě výrazněji pokleslých víček a váčků pod očima je podle ní proto plastická operace víček neboli blefaroplastika nejefektivnější řešení.

Kdy je ale na takový zákrok pravý čas?

Podle plastického chirurga Heleny Singerové je mnohem důležitější než věk správná indikace k operaci, tedy správné načasování, aby měla co nejlepší efekt. Lze ji totiž sice opakovat, ale ne donekonečna. „Nejčastěji přicházejí k operaci víček pacienti mezi 40 a 65 lety,“ říká. „Operaci horních nebo dolních víček lze mnohdy provést výjimečně i v ještě mladším věku. V tomto případě se však jedná o genetickou predispozici vytváření velkých kožních nadbytků horních víček nebo velkých tukových prolapsů víček dolních.“

JISKRA V OKU A SNÍŽENÍ ÚNAVY

Na každý pád je ovšem podstatné zákrok nejprve probrat s lékařem, vzít v potaz věk, celkový zdravotní stav nebo chronická onemocnění. Pokud lékař operaci doporučí, je důležité před ní vysadit či po domluvě s lékařem snížit užívání léků ovlivňujících krevní srážlivost. Operace pak trvá čtyřicet až devadesát minut v lokální nebo celkové anestezii dle druhu a složitosti zákroku – někdy jde o odstranění přebytečné kůže, jindy i tuku, lékař vám může operovat buď horní, nebo dolní víčka zvlášť či obojí naráz, poté následuje šití a přelepení rány. Pacient po zákroku samozřejmě nesmí řídit, nejlepší je proto nechat se někým blízkým doprovodit domů.

Jizviček není třeba se bát, lékaři je umisťují v záhybu oka, takže nejsou téměř vidět. U dolních víček vede jizva těsně pod řasami. První dva dny je třeba přikládat studené obklady a dodržovat klidový režim, což platí i pro odpočinek od sportu. Ženy se také nějakou dobu nesmějí líčit. Pokud vyrazíte ven, měli byste používat krém s vysokým UV. Počítejte s tím, že se vám objeví otoky a modřinky, ale nebojte se, ty zase zmizí. Stehy se vyndají po týdnu. Pak už se můžete zapojit do běžného režimu.

Cena zákroku závisí na tom, v jaké části republiky a na jakou kliniku půjdete. Může vás tak přijít na čtyři tisíce, ale i třeba patnáct a víc. Cena také závisí na tom, jak velký zákrok bude. Přesnou cenu vždy stanoví specialista na základě osobní konzultace a zvoleného optimálního výkonu či kombinace zákroků. Někdy je zákrok hrazený pojišťovnou, a to v případě, pokud má pacient nález na perimetru (vyšetření zorného pole.)

Co tedy můžete po absolvování zákroku očekávat?

Až se vám oči zahojí, nebudete vypadat tak unavení a ustaraní, omládnete o řadu let a operace vám vrátí kromě krásné kontury očí i jiskru do oka. „Kromě estetických benefitů má operace i benefity zdravotní, mezi které patří opětovné rozšíření periferního vidění, snížení oční únavy a pocitu těžkých víček,“ říká Helena Singerová.

„Ačkoliv jsem o tom nikomu neřekla, všichni mi začali říkat, že mi to moc sluší a že vypadám mladší,“ říká Martina. „Zvedlo mi to sebevědomí a jsem šťastná.“ Operace nemá jen estetické, ale hlavně zdravotní benefity.

Zdroj : Mazazín VITAL