LaserPlastic.cz

LaserPlastic - klinika plastické chirurgie a estetické dermatologie

Aplikace Botulotoxinu na vrcholu žebříčku estetických zákroků!

Co musíte vědět o plastických operacích? Primářka varuje

Svět estetické dermatologie je stále na vyšší úrovni a nabízí klientkám čím dál sofistikovanější metody vylepšení vzhledu. S pomocí naší přední expertky na plastickou chirurgii a estetickou dermatologii, primářky MUDr. Marty Moidlové, přinášíme odborný pohled na tento obor a cenné rady profesionála.

Čím se řídit, když si ženy vybírají, na které klinice a kým se nechají omladit či vylepšit vzhled?

Nejdůležitější je, aby si klienti předem zjistili, že jsou všichni členové lékařského týmu opravdu členem lékařské komory, mají příslušná oprávnění k výkonu povolání, potřebné vzdělání, aprobace, zkoušky a atestace v oboru, které je opravňují výkony provádět. Kromě toho je důležitá i dostatečně dlouhá zkušenost. Doporučení kamarádek je určitě vždy přínosnější než recenze, protože kamarádka u lékaře skutečně byla, zákrok absolvovala a je s ním spokojená, případně jej může ukázat. Naopak u recenzí si ne vždy můžeme ověřit, zda jsou skutečně pravdivé, navíc ty negativní bývají jednostranné – ne vždy je k dispozici vyjádření druhé strany.

Jednoduše je třeba si o klinice a jejích lékařích zjistit co nejvíce informací. Vždy je třeba pacienta před zákrokem vidět, vše s ním prokonzultovat, říci mu varianty a rizika. Nikdy neprovádíme zákrok jen proto, že si jej pacient zvolil a zaplatí si za něj, i když se pro něj nehodí, či jej dokonce může poškodit.

Které metody plastiky a estetických zákroků v obličeji jsou aktuálně nejžádanější?

Záleží na tom, jaký výkon je u daného pacienta zrovna potřebný. Dnes jsou všeobecně nejpreferovanější co nejméně invazivní přístupy a jednotlivé zákroky se navzájem doplňují, neboť řeší různou problematiku. Nejžádanější je určitě botulotoxin, injekční výplně a laserové či přístrojové techniky ošetření. Nicméně pakliže je třeba odstranit nadbytečnou povolenou kůži, pak plasticko-chirurgickou operaci obličeje, tedy facelift, nenahradí žádná z množství existujících přístrojových ošetření, které jsou i oficiálně schváleny pro neinvazivní lifting obličeje, jako je ultherapie či niťové techniky. Při dané indikaci je optimální plastiku provést i proto, že jde o zákrok, který následně vydrží několik let. Z dalších plasticko-chirurgických výkonů je nejpotřebnější, a tím pádem i nejčastější, plastika očních víček. Nejen, že povadlá oční víčka zhoršují zrak, zvyšují únavu a bolesti hlavy, ale krčení čela a mhouření očí dále prohlubují vrásky, které je následně obtížnější vyhladit.

Jaké omlazující metody jste podstoupila vy sama?

Asi se o mně už dávno všeobecně ví, že vše vždy nejdříve zkouším sama na sobě. Mohu totiž pak lépe posoudit efekt zákroku a vysvětlit pacientce, co očekávat a jak to probíhá. Do Česka jsem přivezla jedny z prvních výplní s kyselinou hyaluronovou. Prakticky jsem byla u rozvoje používání botulotoxinu a zkoušela jsem jeho účinky na různé oblasti ještě než se o nich začalo přednášet. Dodnes na něj nedám dopustit, zrovna tak jako na mé oblíbené lasery. Například díky laserové epilaci mi již prakticky nerostou žádné chloupky a že jich bylo! Vyzkoušela jsem všechny způsoby liposukčních technik. A nedávný facelift bylo jedno z mých nejlepších rozhodnutí.

Jak se díváte na kauzy týkající se nevydařených plastik některých známých osobností, například v souvislosti s aplikací látky metacrill?

Metacrill patří do skupiny umělých látek s obsahem polymethylmethakrylátu, které se v organizmu zcela nevstřebávají a na které mohou i po letech vznikat nejrůznější nechtěné reakce, podobně jako např. na tekutý silikon. Řada těchto závažných komplikací je mnoho let známa a odborné společnosti mnoha zemí – včetně naší – před používání těchto preparátů důrazně varují. Věřím, že většina seriózních estetických klinik metacrill nikdy nepoužívala. Bohužel ale víme, že jej stále ještě někdo aplikuje.

Nejefektivnější a nejbezpečnější materiál pro injekční výplně je kyselina hyaluronová, která je součástí lidského organismu, zejména kůže. Kromě výplní vrásek a modelaci rtů a obličeje kůži též hluboce hydratuje, obnovuje její pevnost a elasticitu kůže. Po aplikaci se postupně vstřebává. Její výhodou je též, že je k dispozici látka, kterou ji můžeme odstranit (na rozdíl od metacrillu a dalších) v případě komplikace nebo pokud by estetický výsledek nebyl uspokojivý. Kyselina hyaluronová je dnes také součástí mnoha kosmetických přípravků a u nás ji seženete například i v podobě kapslí a bonboniéry, což je takové zdravé mlsání.

Co dělat, když klientka vsadí na nekvalitní službu a zákrok se nepovede podle jejích představ?

Určitě nechat posoudit lékařem, který zákrok prováděl, neboť ten také umí nejlépe posoudit, ví, jaký postup zvolil, jaké byly anatomické poměry v dané oblasti apod. Rovněž také jako jediný ví, např. jaký materiál použil. A u některých komplikací hraje též velkou roli čas. U nás máme třeba nepřetržitou službu na telefonu.

Může klientka po plastice nebo estetickém zákroku sama negativně ovlivnit jeho výsledek?

To se bohužel může stát, proto máme připravené informace o charakteru každého jednotlivého výkonu a přípravě na něj, stejně jako pokyny, které je třeba dodržet, aby se vše správně zhojilo. Nejčastější chyba je nedodržení klidového režimu. Stane se, že si jde klientka například zacvičit příliš brzy po plastice víček. Jemná jizvička zátěž ještě nemusí vydržet a v některém místě povolí. Po ošetřeních je též nutná důsledná ochrana před slunečním zářením, aby nedocházelo ke změnám barvy kůže, tj. ke zvýšené či snížené pigmentaci ošetřené oblasti a jizev. Ostatně o bezpečném opalování je třeba opakovaně edukovat. Kromě toho, že zvyšuje riziko vzniku kožních nádorů, je též jednou z hlavních příčin stárnutí kůže.

Jak se díváte na jev, kdy některé ženy vypadají po estetických zákrocích na první pohled stejně a mnohdy i nepřirozeně? Mají např. příliš zvětšené rty…

K tomu dochází po nadměrné aplikaci injekčních kožních výplní. Je to – pro mě bohužel – módní trend. Bylo tomu tak koneckonců v historii vždy – renesanční postava mé oblíbené Marilyn Monroe, období anorektických modelek, pak zase velkých boků a pozadí, jako má Kim Kardashian, no a dnes jsou to velké rty a jakoby nafouklé tváře. Uvidíme, co bude „zítra“. Osobně jsem příznivcem nenuceného a individuálního vzezření.

A jak vidíte budoucnost? Chystá se va vašem oboru nějaká „velká“ převratná metoda, novinka?

Budoucnost představují zejména miniinvazivní výkony, větší využití endoskopických technik i využití vlastního tuku. Dále se pokračuje ve vývoji laserů, a to zejména k jejich využití ve spojení například s plastickými operacemi. Nejnovější lasery tak dokáží během jedné operace odstranit tuk z jedné oblasti, a to v tak vysoké kvalitě, že se může okamžitě aplikovat do jiné části těla, což bývá nejčastěji do prsou, a tak je přirozeně zvětšit či upravit. Laser zároveň působí na kůži tak, že v oblasti, ze které tuk odsává, zároveň stahuje a vypíná kůži a postavu modeluje, takže napomůže vytvářet například takzvaný six-pack efekt.

Lasery působí v různých vlnových délkách a při správném použití mají minimum negativ, naopak působí protizánětlivě, hojivě a odstraní v největší šetrnosti většinu problémů. K laserům se také přidaly i další přístrojové techniky, jako např. radiofrekvence, fokusovaný ultrazvuk a magnetické pole – ty představují nejen současnost, ale i budoucnost.

Zdroj: magazín Glanc