LaserPlastic.cz

LaserPlastic - klinika plastické chirurgie a estetické dermatologie

Krajina kolem očí - magazín Kondice

Přečíst článek v PDF zde.

Na těle jsou místa, která jsou tak jemná a křehká, že potřebují naprosto specifickou péči. Patří k nim i oční okolí, které však často začneme řešit až ve chvíli, kdy už bývá pozdě. Pravidlo číslo jedna zní: na oční krém je správný čas vždycky.

Oční okolí je často tím prvním místem, kde se objeví vrásky. S péčí o tuto oblast přitom mnohdy nesmyslně otálíme. Potřebuju už oční krém? Není to zbytečnost? Není. „Kůže očního okolí je velmi specifická. Je mimořádně tenká a s přibývajícím věkem se podkožní tkáň ještě ztenčuje. Může tak být průsvitnější a cévy viditelnější. Také téměř neobsahuje mazové a potní žlázy, a proto je sušší a náchylnější na dehydrataci. Je velmi citlivá vůči vlivům zevního i vnitřního prostředí, jako jsou únava, nemoc a vyčerpání. Všechny negativní vlivy se na pokožce kolem očí brzy projeví, a proto je tak důležité o ni pečovat,“ vysvětluje korektivní dermatoložka Zuzana Kulíková z pražské kliniky LaserPlastic. Oční péči se proto nezdráhejte nasadit už po dvacítce. Sledujte, jak se oční okolí s věkem mění, a kosmetiku tomu přizpůsobujte. Doporučujeme také zvážit estetické zákroky, právě ty v očním okolí totiž mají výrazný omlazující efekt pro celou tvář, ať už se rozhodnete pro botulotoxin, laser nebo třeba operaci víček.

Ve dvaceti pokožka v očním okolí většinou vypadá perfektně, a to dokonce i po probdělé noci. Nenechte se ale zmást, období mezi dvacítkou a třicítkou přináší spoustu výzev, stresu a často i ne úplně ideálního životního stylu, které se na křehké pokožce v okolí očí dříve či později projeví dehydratací, výraznějšími kruhy nebo obojím zároveň. Vsaďte proto na prevenci a pořiďte si svůj první krém na oční okolí. Měl by být především hydratační a rozjasňující, ideálně s aplikátorem, který podpoří krevní mikrocirkulaci okolo očí a už jen tím přispěje ke zmírnění tmavých kruhů.

„U mladé pleti je dobré začít pozvolna a nepoužívat hutné liftingové krémy. Stačí ty s kyselinou hyaluronovou, které pleť hydratují, vypínají a působí preventivně proti stárnutí. K dispozici jsou přípravky v různé formě – krémy, gely, séra, emulze, oleje… U mladé pleti používáme hlavně lehčí formy přípravku,“ radí dermatoložka Kulíková. Kromě kyseliny hyaluronové v přípravcích hledejte i vitamin C nebo jiné antioxidanty, případně i kofein. To vše jsou ingredience, které umí oční okolí zase prozářit.

S přibývajícím věkem bude pokožka kolem očí potřebovat víc a víc pozornosti. Třicítka je věk, kdy si to pravděpodobně poprvé uvědomíte naplno (a leckterá z nás si v panice koupí svůj první oční krém). Tím spíš, pokud se v té době stanete matkou. Probdělé noci se totiž v očním okolí projeví víc než kdekoli jinde, a tak tuhle oblast neváhejte hýčkat, jak jen to bude možné. „Kromě klasických krémů, olejů a gelů lze používat i speciální oční masky, které kůži maximálně hydratují a vyživují v krátké době,“ radí Kulíková. Většinou mají formu jednorázových polštářků napuštěných účinnými látkami, které se přiloží pod oči a nechají působit. Neváhejte do téhle vymoženosti investovat, s unaveným očním okolím dokáže udělat hotové divy. Péče by opět měla stát zejména na hydrataci, kyselině hyaluronové a antioxidantech.

I když vás změny v očním okolí možná budou děsit, odolejte pokušení koupit si super drahý a super účinný liftingový přípravek pro zralou pleť. Zralou pleť ještě ani zdaleka nemáte a oční okolí by zbytečnou nálož výživy neneslo dobře. Po třicítce si v očním okolí pravděpodobně všimnete nejprve velmi jemných a posléze možná i výraznějších mimických vrásek, a to zejména u vnějšího očního koutku, kde se začnou tvořit charakteristické vějířky. Pokud máte sklon k tmavým kruhům, nejspíš zaznamenáte, že budou tmavší, a možná dokonce i propadlejší. To všechno jsou důvody, proč mezi třicítkou a čtyřicítkou zvážit první estetický zákrok. Po třicítce dermatologové často doporučují alespoň malé množství botulotoxinu, takzvaný babybo**x, případně výplně kruhů pod očima kyselinou hyaluronovou.

Už mezi třicítkou a čtyřicítkou některé z nás zaznamenají, že pokožka mírně ztrácí pružnost. V očním okolí se tyto změny projevují ještě výrazněji, kůže se zde totiž postupně ztenčuje. Po čtyřicítce už se vrásky kolem očí rýsují zřetelně, a to často i ve chvíli, kdy jsou mimické svaly v klidu. Můžete si také všimnout vznikajících váčků pod očima. Mnohdy za to mohou povadají tváře – tuk přirozeně se vyskytující pod očima pak totiž začne vystupovat a vytvářet charakteristické ‚pytle‘.

Po čtyřicítce se pokožka v očním okolí také čím dál častěji potýká s dehydratací. Po čtyřicítce je tedy ten správný čas nasadit silnější, koncentrovanější a výživnější přípravky. „S rostoucím věkem přidáváme přípravky, které kůži regenerují. Jsou to přípravky s obsahem vitaminů A (retinolu) a E nebo ceramidů. V době, kdy na kůži očního okolí pozorujeme ochabnutí, používáme přípravky, které obnovují strukturu, pevnost a elasticitu kůže a také mají vypínací účinek. Jde o aminokyseliny, peptidy nebo kolagen,“ radí dermatoložka.

Chcete-li ale v očním okolí dosáhnout výrazného zlepšení, už se pravděpodobně neobejdete bez zásahu dermatologa. „U vysušené kůže kolem očí volíme například mezoterapii s kyselinou hyaluronovou nebo plasmaterapii, kdy se aktivní látky anebo vlastní plasma pomocí jehliček aplikují přímo do střední vrstvy kůže. K mezoterapii používáme také vitaminy (například vitamin C), aminokyseliny a peptidy,“ říká Kulíková s tím, že ovlivnit se dá i elasticita pokožky. K tomu dermatologové využívají radiofrekvenční přístroje, některé druhy laserů nebo ultrazvuk. A na vrásky je tu samozřejmě botulotoxin.

Hormonální změny v období menopauzy způsobují, že pokožka celého těla dál ztrácí elasticitu. A v očním okolí je to opět vidět velmi výrazně. Pokud jste se nerozhodla jít cestou estetických úprav, vrásky už po padesátce bývají výrazné. I tak ale vždy platí, že opečovávaná pokožka vždy vypadá násobně lépe. Poctivá hydratace zralé oční okolí projasní a zbaví ho známek únavy.

Vzhledem k tomu, že se pokožka v okolí očí (i jinde) dál ztenčuje a ztrácí elasticitu, doporučujeme sáhnout po bohatších a výživnějších texturách.

Zatímco ve dvaceti by vaše oční okolí jen zbytečně zatěžovaly, teď mu naopak budou velmi svědčit. Pokožka takové přípravky s povděkem přijme. Nebojte se tedy sáhnout po očních přípravcích z nejvyšších kosmetických řad. Obvykle bývají ještě koncentrovanější než ty, které jste používala o dekádu dříve. A pokožka tak dostane vše, co bude potřebovat.

Hledejte především retinol, vitamin E, ceramidy, peptidy nebo jejich vzájemné kombinace. Trápí-li vás výrazné váčky pod očima nebo pokleslá horní víčka, je čas zvážit operaci očních víček, která zralé oční okolí umí radikálně omladit.

Zdroj: magazín KONDICE