LaserPlastic.cz

LaserPlastic - klinika plastické chirurgie a estetické dermatologie

Pupínky i v dospělosti? Méně péče je někdy více.

Na věku nezáleží. Bohužel ani ve chvíli, kdy je řeč o pupíncích a problematické pleti. Často doufáme, že rodící se první vrásky konečně vystrnadí akné a pleť se uklidní. Jenže takhle to bohužel nefunguje a je potřeba zakročit chytře a důsledně. Na co se soustředit, když potřebujete řešit více potíží?

Když máte normální nebo klidně i suchou pleť, můžete vrstvit séra a hutné krémy, topit se v olejích a každou chvíli si dopřát regenerační masku. Jenže pokud je vaše pokožka zároveň problematická a trápí ji pupínky či záněty, je potřeba nad každým krokem mnohem důkladněji přemýšlet a leckterý z nich si dokonce odpustit.

Nejde jen o kosmetiku

Za to, že se po třicítce, čtyřicítce a klidně i padesátce pořád ještě tvoří pupínky a záněty, může nejen samotný typ pleti, ale také stres, špatná životospráva, nezdravá strava s vysokým obsahem cukru a někdy i mléčných produktů, neprospívá ani kyselé jídlo, alkohol, vliv mají hormonální výkyvy a zanedbaná nebo nevhodně zvolená kosmetická péče. Velkou roli hraje také znečištěné prostředí. Tím se myslí nejen pobyt tam, kde je prach či smog, ale především všechno, čím se pleti dotýkáte. Prsty a špinavými štětci na make-up to začíná, svoji roli hrají i ručníky či ložní povlečení, které je dobré měnit častěji. Vliv také mohou mít stylingové přípravky na účes, pokud vám vlasy pak padají do obličeje, telefon, ale také pot nebo třeba jógamatka, na kterou si pokládáte tvář.

Promyšlené čištění

Péče o problematickou pleť tedy logicky začíná správným čištěním, a to dvakrát denně. Mělo by být sofistikovanější než u bezproblémové pleti. Pokožku je nejen důležité zbavit nahromaděného mazu, odumřelých kožních buněk a bakterií, které vedou k tvorbě pupínků a zánětů, je ale třeba postupovat tím nejjemnějším způsobem. „Nepoužívejte příliš agresivní a parfémované přípravky ani klasické mýdlo k umytí obličeje, ale pH neutrální přípravky nebo čisticí mléka a micelární vody pro citlivou pleť,“ radí dermatoložka Zuzana Kulíková z pražské kliniky LaserPlastic.

I když výrobce na obalu uvádí, že se přípravek nemusí oplachovat vodou, přesto to udělejte. Neoplachovací micelární vody mohou být až příliš intenzivní, mohly by pokožku vysušit a narušit její ochrannou bariéru, což nahrává dalšímu zanícení. Někdy je totiž příčinou pupínků právě dehydrovaná a suchá pleť.

Hydratace ve své nejlehčí formě

Pro problematickou pleť je důležitá také hydratace, protože napomáhá zklidnit podráždění vlivem ztráty vlhkosti a zabraňuje další přehnané produkci mazu. Vyvarujte se však hutných krémů, které by ji zbytečně zatěžovaly. Opatrná buďte i s oleji. Některé, jako je například konopný, mohou podrážděné a zanícené pleti ulevit, jiné ale velmi často ucpávají póry. Pokud byste přece jen chtěla olej vyzkoušet, vždy jej nanášejte na navlhčenou pokožku, olejem se vlastně vlhkost v pleti zamkne a ta dostane, co potřebuje.

Pokud nemáte vyloženě mastnou pleť, vyhněte se přípravkům proti akné se zmatňujícím efektem. „V dospělosti je kůže spíše sušší a většinou ji není třeba zmatňovat. Matující krémy obsahují mikročástice, které mohou problematickou, často citlivou pokožku dráždit,“ vysvětluje Zuzana Kulíková. Pro smíšenou pleť se případně hodí i takzvaný multi-masking, kdy na jednotlivé partie obličeje nanesete různé masky s odlišnými účinky: na T-zónu například čisticí masku, na tváře, které bývají sušší, masku hydratační.

Méně, ale superúčinně

Přestože trendem v péči o pleť je v posledních letech vrstvení mnoha produktů a pečující rituály zahrnující klidně až sedm kroků, problematická pleť by se toho měla spíš vyvarovat. Naopak platí, že čím více zánětů a pupínků máte, tím méně produktů je dobré aplikovat. Najděte si proto spolehlivé výrobky, které vždy poslouží jako účinné zklidnění. Zaměřte se ideálně na ingredience. „Vhodné jsou přípravky s obsahem retinoidů, což jsou deriváty vitaminu A, kyseliny salicylové, niacinamidu, což je vitamin B3. Jsou to přírodní látky, které mají protizánětlivé, antibakteriální účinky, regulují tvorbu séba a celkově zlepšují přirozenou kožní bariéru. K účinkům kyseliny salicylové patří také jemná exfoliace, čímž dochází k lepšímu pročišťování pokožky a obnově buněk. Pomáhají léčit již vzniklé pupínky a předcházet novým,“ říká Helena Müllerová. Susanne Smetana doporučuje ještě měsíček lékařský, meduňku, potočnici nebo vilín, pomohou všechny druhy antioxidantů, peptidy a podle Zuzany Kulíkové funguje také kyselina azelaová nebo benzoylperoxid.

Zdroj: Heroine.cz

Mohlo by vás zajímat

Sledujte akce a novinky