LaserPlastic.cz

LaserPlastic - klinika plastické chirurgie a estetické dermatologie

Trápí vás únik moči při kašli? Poradíme vám, jak s tím bojovat

Únik moči při kašli či prudkém pohybu je typický pro stresovou inkontinenci. Děje se tak v důsledku zvýšeného nitrobřišního tlaku, ke kterému dochází vždy při kašli, běhu, skákání či zvedání těžkých břemen, a to v okamžiku, kdy jsou povolené svaly pánevního dna.

Svaly pánevního dna podpírají vnitřní orgány, udržují je ve správné poloze a podílí se na uzavírání otvorů v pánevní oblasti, jako jsou močová trubice, vagina a konečník. Tím umožňují kontrolu nad vylučováním.

Pokud je svalstvo pánevního dna povolené, může docházet k únikům moči či stolice a objevit se může i prolaps některého z orgánů. Svalstvo pánevního dna má také velký vliv na držení těla, takže jeho dysfunkce může vést k bolesti zad.

„Pokud jsou svaly pánevního dna dostatečně pevné a současně pružné, se zvýšeným nitrobřišním tlakem se vyrovnají a k úniku moči nedojde,“ vysvětluje Jana Hraběová, ze společnosti Hartmann-Rico.

Problémy s udržením moči v důsledku stresové inkontinence se setkávají především ženy, a to často po porodu či v období menopauzy. „Každé těhotenství a porod je pro tělo obrovskou zátěží. Pokud se přidá nesprávné držení těla či porodní poranění, zvyšuje se riziko rozvoje stresové inkontinence,“ říká Jana Hraběová.

Kdy dochází k úniku moči kvůli stresové inkontinenci?
  • při neočekávaném kýchnutí
  • při záchvatu kašle
  • při smíchupři popoběhnutí (na tramvaj či autobus apod.)
  • při zvednutí těžké tašky
  • při skákání přes švihadlo či na trampolíně apod.

První potíže se většinou objevují jen občas, zejména při již naplněném močovém měchýři či když ženy trpí zánětem močových cest. Při něm může být močový měchýř méně ovladatelný a po vyléčení zánětu se vše vrátí do normálu.

Stresová inkontinence se může objevit i během těhotenství, když rostoucí plod začne tlačit na močový měchýř. I tyto problémy mohou po porodu při posílení pánevního dna zcela zmizet.

Významným faktorem může být i obezita nebo chronický kašel a astma, které vyvíjejí vyšší zátěž na močový měchýř. S inkontinencí se také často potýkají maminky po těžkých porodech nebo sportovkyně, které jsou dlouhodobě vystavovány extrémním tréninkovým dávkám.

Na posílení svalů přitom velmi dobře fungují tzv. Kegelovy cviky, hormonální jóga, ale i některé cviky na posílení středu těla. Podle fyzioterapeutů to ale mnohdy nemusí vždy stačit.

„U pacientů vždy také zkoumáme postavení pánve, stav kostrče, sakroiliakálního kloubu a funkci dalších zapojených svalů. Naším cílem není pouze aktivace problematických svalů, v některých případech potřebujeme dosáhnout u určité svalové skupiny naopak relaxace. Důležitá je správná spolupráce všech svalových komponentů včetně správného nastavení držení těla a dechového stereotypu,“ vysvětluje Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Podle Bílkové je důležité problém řešit. Pokud se obtíže neřeší, mohou se zřetězit do závažnějších zdravotních obtíží jinde v těle. „Při dysfunkci svalů pánevního dna často nacházíme narušený stereotyp dýchání, poruchu statiky a dynamiky páteře a pánve, blokády žeber, spoušťové body na bránici, zvýšené napětí velkého bederního svalu, adduktorů kyčle a extenzorů bederní páteře s dysfunkční břišní stěnou. To vše se projevuje bolestmi zad, kostrče a dalších přilehlých oblastí,“ vyjmenovala Iva Bílková.

Strach z nechtěného úniku moči navíc ženy běžně řeší sníženým pitným režimem a vystavují se riziku dehydratace. Jelikož na dostatečném příjmu tekutin závisí i správná funkce ledvin, mohou se ženám, které záměrně omezují pití, nutkavé pocity na močení ještě zintenzivnit.

„Léčba inkontinence znamená každodenní cvičení a dodržování režimových opatření dle návodu fyzioterapeuta, ale už po pěti týdnech lze vidět výsledky. Naučit se aktivovat svaly pánevního dna je prospěšné i pro rizikové skupiny lidí, kteří věčně bojují s bolavými zády. Předejdou tak pozdějším potížím právě s únikem moči a pomohou si od problémů s páteří,“ dodala fyzioterapeutka.

Co dále pomáhá na stresovou inkontinenci

Venušiny kuličky – posilovat pánevní dno lze i pomocí této erotické pomůcky. Při pohybu vyvolávají samočinně stimulační vibrace, které prokrvují poševní stěnu a způsobují příjemnou masáž. Kuličky se tak mohou nosit při běžných denních aktivitách, ale i při sportu. Pocit „vyklouzávání“ při jejich nošení je přitom žádoucí. Někdy je lepší vsadit na kuličky, kde vibruje jen jedna ze dvou. Zatímco ta vibrační prokrvuje a masíruje stěny pánevního dna, statická kulička, pokud je blíž k poševnímu vchodu, funguje jako činka, která táhne dolů, čímž nutí svalstvo pánevního dna se ještě více stahovat a zatínat.

Laserová terapie – chcete-li rychlejší řešení, vsaďte na laserovou terapii. Na tkáně v pochvě, podslizniční vazivo a oblast močové trubice i svěrače močového měchýře lze působit již při prvních příznacích. „Jde o intenzivní prohřívání těchto tkání s efektem neokolageneze – novotvorby kolagenních vláken zajišťujících vyšší pevnost a tím i stabilitu pánevního dna,“ vysvětluje gynekoložka Kamila Nouzová z Laserového centra Anděl.

Ošetření laserem cílené na inkontinenci je nutno opakovat minimálně 3× v odstupu měsíce a poté podle stavu 1-2× po půl roce. Středně závažné poruchy je vhodné ošetřit 4-6× v odstupu 1-2 měsíců. Po jednom roce od prvního ošetření se doporučuje opět 1-2× laser opakovat.

Navíc laser v kombinaci s aplikací kyseliny hyaluronové nebo plazmy dokáže řešit problémy se zvlhčováním i bolestivé jizvy po epiziotomii neboli nástřihu hráze.

Křeslo BTL Emsella – využívá technologii vysokovýkonného fokusovaného elektromagnetického pole (HIFEM) ke stimulaci hlubokých svalů pánevního dna a obnovení neuromuskulární kontroly.

„Během jediné terapie dochází k tisícům supramaximálních kontrakcí svalů pánevního dna, stimulace vede ke znovunabytí kontroly nad svaly pánevního dna a lepšímu ovládání močového měchýře. Ošetření trvá 30 minut 2× týdně. Průměrně je třeba absolvovat šest sezení,“ vysvětlují odborníci z Laser Plastic.

Miniinvazivní chirurgické ošetření – rychlým řešením mohou být i tzv. TVT pásky sloužící jako podpora močové trubice, díky čemuž dochází k obnově funkce svěračů. Samotný operativní výkon není náročný, trvá několik minut, na mnoha pracovištích se provádí v lokální anestezii. Jeho úspěšnost se pohybuje mezi 85 a 95 procenty.

Zdroj: Novinky.cz