LaserPlastic.cz

LaserPlastic - klinika plastické chirurgie a estetické dermatologie

Kouzlo krásy v době laserové - rozhovor pro magazín Instinkt

Přečíst článek v PDF.

Laserplastic, estetická klinika Praha 

MARTA MOIDLOVÁ, primářka kliniky LaserPIastic, jako jedna z prvních u nás začala léčit a omlazovat kůži laserovými přístroji. Uznávaná dermatoložka o laserech a jejich využití přednáší na mezinárodních konferencích a seminářích. Proč laser považuje za zázrak? A jaké jsou mýty v estetické dermatologii?

Napadlo vás, když jste viděla vědeckofantastický film Hvězdné války, kde se šermovalo laserovými meči, že jednou laser budete v ordinaci běžně využívat?

Upřímně řečeno, Hvězdné války jsem nikdy neviděla, ale samozřejmě je znám. A vzhledem k tomu, že první funkční laser byl sestrojen dříve, než jsem se narodila, a od té doby se ještě tato technologie nesmírně vyvinula, nebylo to už tak nereálné. Šlo naopak o jeden z důvodů, proč jsem chtěla studovat medicínu a stát se doktorkou – abych využila naplno potenciálu, který dnes díky vědě máme.

Lékařskou praxi vykonáváte už přes 30 let. Jak moc se doba změnila od vašich začátků? Jaké byly tehdy v tomto oboru možnosti?

Ostrá lžička a tekutý dusík jsou již překonané. Lékařské metody jsou dnes mnohem jednodušší a ohleduplnější k tělu pacienta. To, co lékaři dříve běžně frézovali, vyřezávali a zmrazovali – například vrásky, různé výrůstky nebo jizvy -, dnes elegantně odstraníme laserem. Koncovku s červeným laserovým zaměřovacím světýlkem namířím na kůži a nerovnost začne na pokožce mizet, až zmizí úplně. Musíte samozřejmě přesně vědět, jaký laser a na co můžete použít. V rukou zkušeného lékaře tato metoda vypadá opravdu jako kouzlo.

Co považujete v estetické medicíně za největší přelom?

Pořád se v ní objevují nové věci, možnosti se neustále posouvají. Jako třeba neinvazivní terapie tvarování těla, s níž pracujeme jako jedna z mála klinik u nás: spaluje tuky a současně buduje svaly, i když u toho jen ležíte. Jde o využití radiofrekvence a vysokovýkonného fokusovaného elektromagnetického pole, jakési dva v jednom. Představuje šetrnou variantu pro ty, kteří nechtějí či nemohou podstoupit chirurgický zákrok nebo chtějí zpevnit svaly bez namáhavého cvičení. Takový typ ošetření si ještě ani před pár lety nikdo neuměl vůbec představit. 

Trpíte profesionální deformací, kdy se podíváte na člověka a hned víte, co by se na něm dalo opravit?

Přiznávám, že ano. Dříve jsem to až vyhledávala, dnes na sebe nechám promluvit, co mě nejvíce zaujme a přitáhne mou pozornost. A hned mě napadá, co odstranit a kde naopak zvýraznit, co dotyčné zkrášlí. Někteří vědí již od začátku, co si přejí změnit, jiní ode mě čekají radu, jak problém identifikovat, a návrh řešení. Vždy se však snažím najít nějaké souznění a vycítit, co klient chce a co si představuje.

Měla jste tendenci takto „vylepšovat” už jako malá? Holčičky třeba upravují svoje hračky, stříhají a barví panenkám vlásky…

Pamatuji si, že jsem ve škole seděla vedle blondýnky a chloupky na mém předloktí byly oproti jejím neviditelným úplně černé. Už tehdy se mi to nelíbilo a chtěla jsem se jich zbavit. A tak jsem později používala různé, nepříjemné a ve finále bohužel i neúčinné metody, než jsem sama na sobě začala aplikovat laserovou epilaci.

Proč jste si vybrala estetickou medicínu?

Fascinovaly mě zázraky, které medicína umí. Vystudovala jsem všeobecné lékařství. Se svou tělesnou konstitucí – jsem poměrně malá, v legraci mi říkali nejmenší doktorka ve střední Evropě – jsem nebyla vhodný typ třeba pro chirurgii, které jsem se původně chtěla věnovat. Dermatovenerologie je takovým kompilátem všech možných oblastí medicíny. Je nesmírně rozmanitá. A podobně jako při chirurgii se tu cení šikovnost, ale i tvořivost a správný odhad. A můžete mít radost z takřka okamžitých výsledků.

Existují o kůži nějaké mýty? Jaký je podle vás ten nejškodlivější?

Věřím, že dnes je již dostatečně rozšířené povědomí o tom, že záměrné slunění kůži opravdu nedělá dobře. Jen někteří však myslí na to, že si také na horách v zimě či létě nejen u moře, ale i u nás v České republice musíme pokožku chránit opalovacím krémem. A to nejen obličej, ale i dekolt, krk, či dokonce hřbety rukou, kde pleť nejvíce trpí, stárne a tvoří se pigmentové skvrny a vrásky. Já sama teď právě na tyto partie zkouším náš nejnovější laser, zatím jediný v Česku. Ten si už umí poradit i s velkými a citlivými plochami, jako jsou právě hrudník a krk.

Jaká skupina lidí si dnes nejvíce dopřává zkrášlovací zákroky?

Vylepšit si tělo už v dnešní době není jen doménou „smetánky“. Zkrášlovací zákroky si dopřávají lidé nejrůznějšího sociálního postavení a všech generací. Ženy ani muži se již za zákroky nestydí, naopak o nich mluví a doporučují je, ať už jako prevenci, či léčbu. Trendem zůstávají neinvazivní čili nechirurgické metody. Lidé zkrátka přes den zaskočí na kliniku a nikdo na nich nic nepozná. Jen vypadají lépe a odpočatě, jako by se vrátili z dovolené… A to buď hned, nebo časem, protože řada ošetření má vedle okamžitého účinku také prodloužený efekt, který nabíhá v řádu týdnů nebo i měsíců.

Postihlo období covidu i váš obor?

Zpočátku ano, protože jsme dostáli doporučení světových odborných společností na pár měsíců přerušit provoz. Rozšířený trend práce z domova a hovory přes webkamery nám to poté vykompenzovaly. Lidé najednou viděli svůj vlastní obličej a uvědomili si, že by se sebou mohli něco udělat. Většina z nás se chce cítit a vypadat dobře v každé době. Pokud vypadáte upraveně, jste sebevědomější a máte možnost například získat při pohovoru lepší práci. Změny fyzické totiž významně ovlivňují naši psychiku. A to žádná doba nezmění.

Jako první jste u nás začala v estetické dermatologii používat také botulotoxin. Měla jste na začátku strach ho využívat? Přece jen „klobásový jed” nezní úplně dobře… 

To je právě jeden z těch mýtů, že botulotoxin škodí. Je sice pravda, že se jedná o jed, ale při správném použití a přípravě v renomované lékařské laboratoři může jen prospět. Je dostatečně prozkoumaný už mnoho let. Můžete s ním kdykoli začít a kdykoli přestat. Botulotoxin se dříve používal řadu let hlavně v neurologii a očním lékařství. Když se s ním u nás v estetické medicíně ke konci minulého století začínalo, byly popsané pouze některé zcela základní aplikace. Už tehdy jsem ale chtěla jít dál a vyzkoušet, co by se s ním ještě dalo udělat. Jak a kde správně botulotoxin použít, aby přinesl žádoucí efekt, musí posoudit odborný lékař. Botulotoxin má navíc i další pozitivní účinky. Dnes se uvádí až kolem 100 indikací. Vedle vyhlazování vrásek zabraňuje například i pocení na nežádoucích místech, jako jsou třeba čelo, dlaně, ale i nohy a samozřejmě podpaží.

Botulotoxin prý působí pozitivně i při depresi. Je to pravda?

Ano, existují zahraniční studie o tom, že botulotoxinové injekce mohou zmírnit či eliminovat depresivní syndrom. Jednou z hypotéz, proč tomu tak je, je zpětná vazba obličeje. Jde o to, jak změny ve výrazech obličeje ovlivňují mozek. Vědci však přišli na to, že nejde pouze o tuto zpětnou vazbu, ale o skutečné pozitivní změny v chemických reakcích v mozku, které mají podobný efekt jako antidepresiva.

V současné době se specializujete hlavně na lasery a další přístrojovou techniku. V medicíně existují stovky laserů a jejich využití je dnes takřka neomezené. Kolik jich používáte vy?

Máme kompletní škálu v řádech dnes už desítek laserů od světových výrobců. Lasery se rozlišují z praktického hlediska hlavně podle různých vlnových délek a dnes je možné volit 1 řadu dalších parametrů, díky čemuž působí na nejrůznější nedokonalosti odlišnými způsoby. Dokážou také v kůži stimulovat tvorbu kolagenu a tím ji omlazovat. To vše bez otevřených ran, a tedy i bez jizev. Laserem se dnes velmi efektivně provádí například i liposukce.

Na kliniku jste teď pořídili dva laserové přístroje nejnovější generace. K čemu je používáte?

Jeden, který v Česku v této konfiguraci používáme jako první, se jmenuje Pixel a je nejnovějším laserem pro korektivní dermatologii. Jeho funkci lze zjednodušeně přirovnat ke zmizíku – dokáže pleť vyhladit a omladit. Odstraní nežádoucí výrůstky, doslova vymaže jemné i hluboké vrásky a ošetří snadno a rychle nově také velké a křehké plochy, jako jsou krk nebo hrudník. Podobně efektivně pracuje i liposukční přístroj BeautiFill, jenž představuje nejpokročilejší technologii třetí generace pro laserovou liposukci. Lékař s jeho pomocí může nejen odstranit tuk, ale současně pokožku vypnout a podpořit v ní tvorbu kolagenu, aby byla nadále pružná. A odsátými tukovými buňkami může lékař vzápětí vylepšit tvary tam, kde se objemu naopak nedostává -například jimi vymodelovat prsa. To připomíná kouzla, která dosud zvládl jedině Photoshop, program určený k vylepšování fotografií. Takový liposukční zákrok lze díky jeho šetrnosti provést i ambulantně.

Říkáte, že každé ošetření, než ho začnete nabízet, na klinice nejprve vyzkoušíte sami na sobě. Platí to i o vás osobně?

Ano, zkusila jsem – a dosud stále zkouším – vždy všechny zákroky nejdříve na sobě či svém blízkém okolí. Je pro mě důležité, abych věděla, co a jak přesně působí.

Kdy jste ve zdravotnictví ocenila pomoc laseru nejvíce?

Největší pomoc i nejemotivnější reakci jsem po ošetření laserem viděla u onemocnění, jemuž se lidově říká oheň. Jde o červeně zbarvené plochy pokrývající různě velké části těla, což je pro pacienty – zvlášť malé děti, které se s ohněm narodí – velmi nepříjemné. Je to velká zátěž pro psychiku, zejména pokud postihne obličej.

Může dojít laserem i k popálení kůže?

Pokud je proveden neodborně, tak ano. Laser by dokázal „provrtat“ i to, na co ukážete. Jeho síla je ohromná. S těmito přístroji smí pracovat výhradně erudovaný lékař. Bohužel to není vždy pravidlem. Stále se tak setkáváme s důsledky neodborného užití laserů, kdy je pak jen těžce napravujeme.

Staráte se o krásu druhých. Jak pečujete o tu svou?

Snažím se být vizitkou a spojencem svým pacientům. Když jim mohu ukázat reálné výsledky na sobě a sdílet s nimi, jak zákrok probíhá a co ucítí, je to ideální situace. Nepodceňuji však krásu vnitřní. Miluji například divadlo, výtvarné umění a hudbu.

Zdroj: magazín Interview, magazín Instinkt