LaserPlastic.cz

LaserPlastic - klinika plastické chirurgie a estetické dermatologie

Moderní lasery dnes dokážou zázraky. Na řadu zákroků již přitom stačí jen jeden

Špičkové lasery mají široké uplatnění v chirurgii i estetické medicíně. Odstraní vrásky i tetování a uvadající kůži vdechnou nový život. Sestrojení prvního laseru v roce 1960 připomíná květnový Mezinárodní den světla.

Laserplastic, estetická klinika Praha

Fyzikální princip laseru popsal Albert Einstein při návštěvě Prahy už v roce 1917. Americký fyzik Theodor Maiman pak první laser sestavil a uvedl do provozu v roce 1960. Od té doby přelomová technologie udělala obrovský krok dopředu a využití má v nejrůznějších odvětvích. Neocenitelným pomocníkem je také v medicíně, mimo jiné v estetické dermatologii a plastické chirurgii. Zatímco ještě poměrně nedávno lékaři výrůstky na kůži odstraňovali zdlouhavě chirurgickými nástroji, dnes jsou díky laseru pryč během několika vteřin, navíc téměř bezbolestně a mnohem precizněji. Sestrojení prvního laseru bylo natolik významné, že organizace UNESCO v roce 2018 vyhlásila 16. květen Mezinárodním dnem světla.

„Ostrá lžička a tekutý dusík jsou již překonané. To, co lékaři dříve běžně frézovali, vyřezávali a zmrazovali, dnes elegantně odstraníme laserem,“ říká Marta Moidlová, zakladatelka a primářka pražské kliniky LaserPlastic, která jako jedna z prvních lékařek u nás začala léčit a omlazovat kůži laserovými přístroji. Právě využití moderní vědy a pokročilých technologií v medicíně bylo jedním z důvodů, proč se rozhodla studovat lékařství.

Od zubů k tukům

Jedním z prvních přístrojů na klinice LaserPlastic byl erbiový laser vyrobený v 90. letech v Turnově. Společnost Preciosa v té době koupila krachující firmu Monokrystaly, která v důsledku politických změn přišla o vojenské zakázky. „Tehdy vznikla zajímavá příležitost zkusit vyrobit ve spolupráci s Fakultou jadernou a fyzikálně inženýrskou erbiový laser pro stomatology, jehož hlavní výhodou mělo být bezbolestné vrtání. Nakonec se však uchytil v dermatologii, nic jiného v té době neexistovalo, a to ani dnešní alternativy CO2 laserů,“ říká jeden z autorů prvního erbiového laseru v Česku Jiří Kubelka. Dnes má klinika LaserPlastic desítky nejrůznějších moderních laserů. Vítaným pomocníkem jsou podkožní lasery pro liposukci, vypínání pokožky a přenos vlastního tuku. Lékaři díky nově vyvinuté kanyle s integrovaným laserem provádějí odsávání tuku i vypínání pokožky současně. Laserové vlákno vyzařuje paprsek radiálně ve 360 stupních, a jeho energie je tak rovnoměrně distribuována do podkoží. Ta v ošetřované oblasti remodeluje kolagenní vlákna a dál stimuluje tvorbu kolagenu, která kůži s výrazným efektem rovnoměrně vypne. Pacient může takovou liposukční modelaci postavy absolvovat dokonce ambulantně jen s místním znecitlivěním.

Zákrok je vhodný také k přenosu vlastního tuku například pro modelaci prsou. „Náš přístroj BeautiFill získává 95 procent životaschopných tukových buněk. Tuk s vysokým obsahem tukových buněk přefiltrovaný ve speciální nádobě je navíc okamžitě připravený pro aplikaci do jiné části těla. Kmenové buňky mají příznivý vliv na hojení a regeneraci v místě přenosu tukové tkáně. Tvary jsou přirozenější, rekonvalescence rychlejší a dá se kombinovat i s implantáty,“ vysvětluje Martin Tománek, specialista na liposukce na klinice LaserPlastic.

Funguje jako zmizík

Je málo nedokonalostí, se kterými by si dnešní lasery neporadily, a k většině zákroků stačí jen jeden přístroj. „Jsme zároveň prvním a dosud jediným zařízením v České republice, které má ve výbavě inovativní laser Pixel v plné konfiguraci pro korektivní dermatologii,“ uvádí primářka Moidlová. Laserový paprsek u tohoto přístroje pracuje zejména na principu odpařování a na pokožce vytváří malé body o velikosti pixelu. Snadno a rychle ošetřuje velké plochy včetně krku nebo hrudníku. Zjednodušeně řečeno, tento vysokovýkonný laser funguje jako zmizík.

„Precizní ošetření povrchové vrstvy kůže a hluboký termální efekt aplikátoru, který stimuluje obnovu kolagenu, je ideální pro ošetření jemných linek i hlubokých vrásek,“ poznamenává Moidlová. „Přístroj efektivně odstraňuje také pigmentové skvrny způsobené opalováním i nepravidelnou barvu nebo texturu kůže. Pixel má kromě estetické dermatologie uplatnění v chirurgii nebo gynekologii. Při operacích zvládá dva protichůdné úkony. V blízkém kontaktu bezpečně řeže tkáň, při oddálení naopak zastaví krvácení,“ dodává primářka.

Výkonné lasery mají v estetické medicíně široké použití. Umí zlikvidovat nevzhledné výrůstky, žilky a tetování, vyhladit vrásky a vypnout pokožku. „Lasery se rozlišují podle různých vlnových délek a je možné volit řadu dalších parametrů. Díky tomu působí na nejrůznější nedokonalosti odlišnými způsoby. Dokážou také v kůži stimulovat tvorbu kolagenu a tím ji omlazovat. Uvadající pleti vdechnou nový život, krásně ji vypnou a vyhladí,“ vysvětluje uznávaná dermatoložka.

Omlazující pulzní světlo

Je potřeba mít na paměti, že některým laserovým zákrokům, a to včetně depilace, je dobré se vyhnout během opalovací sezony. Zákrok je ideální naplánovat na podzim nebo zimu. Ošetřené oblasti totiž mohou na slunci zpigmentovat a snadno se spálí.

V létě je však stále možné podstoupit například omlazení pulzním světlem, takzvanou fotorejuvenaci. „Ošetření aktivuje pokožku a nastartuje tvorbu kolagenu v pleti. Fotorejuvenace vrací pokožce pružnost i mladistvý vzhled. Má také pozitivní dopad na zmírnění červenání pleti a tvorby akné,“ říká primářka Marta Moidlová.

Akce -10.000 Kč na liposukci přístrojem BeautiFill s heslem MEZINÁRODNÍ DEN SVĚTLA.
* Zákrok je nutné absolvovat do 30. 9. 2023.

Objednejte se na konzultaci ZDARMA: 724 860 082 / laserplastic@laserplastic.cz

Zdroj: magazín Idnes.cz